Investigating the effectiveness of a continuous professional development unit at a state university: A model based on teachers' needs
Bir devlet üniversitesinde sürekli mesleki gelişim biriminin etkinliğinin araştırılması: Öğretmenlerin ihtiyaçlarına dayalı bir model
- Tez No: 1005590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KİLİMCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde kurulan Sürekli Mesleki Gelişim (SMG) Biriminin etkililiğini araştırmakta ve özellikle öğretmenlerin ihtiyaçları, tutumları ve beklentilerine dayalı olarak tasarlanıp değerlendirilen bir modele odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, öğretmenlerin ihtiyaçlarına dayalı olarak geliştirilen SMG Programı'nın etkililiğini ve bu programın SMG Birimi tarafından tasarlanıp uygulanma sürecini incelemektir. Bu doğrultuda, çalışmanın başlangıcında öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik tutumları, bir SMG Birimi'nden beklentileri, uygulanacak konu alanları ve etkinliklere ilişkin ihtiyaçları ile her bir etkinliğin içeriği değerlendirilmiş; böylece SMG Programı için gerekli zemin oluşturulmuştur. Programın öğretmen beklentilerini karşılama düzeyi ise uygulama süreci boyunca değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik tutumları ve beklentileri yeniden incelenmiş; aynı zamanda SMG Programı ile SMG Biriminin etkililiği değerlendirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapan 35 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Katılımcıların cinsiyet, yaş, deneyim, eğitim geçmişi ve kurumda çalışma süresi değişken olarak dikkate alınmıştır. Araştırma sürecinde hem nitel hem de nicel verilerin kullanıldığı karma yöntem araştırma deseni benimsenmiş; veri toplamak amacıyla çeşitli araçlardan yararlanılmıştır: Öğretmenlerin Mesleki Gelişime Yönelik Tutumları Ölçeği (Torff, Sessions, & Byrnes, 2005), Beklenti Formu, İhtiyaç Analizi Formu, İçerik Formu, Süreç Değerlendirme Formu, Google Classroom ve Son Değerlendirme Formu. Araştırma bulguları, öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik tutumlarının oldukça olumlu olduğunu ve bir SMG Birimi'nden beklentilerinin nitelikli teorik ve uygulamalı bilgi sunan, öğretmenlerin becerilerini geliştiren, yaşam boyu öğrenme doğrultusunda mesleki gelişimi sağlayan ve öğretmenleri motive eden, ihtiyaç temelli ve planlı bir SMG Programı yönünde olduğunu göstermiştir. Programın uygulanması süresince yapılan süreç değerlendirmeleri ve Google Classroom yorumları, öğretmenlerin genel olarak etkinliklerden memnun olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonunda, öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik tutumlarında anlamlı bir artış gözlemlenmiş ve tutum düzeylerinin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin beklentileri genel içerik sunumuna dayalı bir yaklaşımdan, sürekli, duyarlı ve mesleki ihtiyaçlara göre uyarlanan destekleyici bir sistem olarak SMG'ye yönelik daha sistematik bir bakış açısına evrilmiştir. Öğretmenler, çalışma sonunda SMG Programı ve SMG Birimi ihtiyaçlarına dayalı pratik bilgi ve beceriler kazandırma açısından etkili olarak değerlendirilmişlerdir. Bununla birlikte, zamanlama, takvimlendirme ve iş yükü çalışma boyunca öğretmenlerin mesleki gelişimlerini engelleyen ortak temalar olarak öne çıkmıştır. SMG Programı ve SMG Birimi genel olarak etkili bulunmuş, özellikle“Program İçeriği ve Sunumu”ile“SMG Biriminin Kurumsal Etkililiği ve Etkileşimi”boyutlarında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of a Continuous Professional Development (CPD) Unit established at a state university in Turkey, with a specific focus on designing and evaluating a model grounded in teachers' needs, attitudes, and expectations. The study aims to examine the effectiveness of the CPD Program based on these needs, as well as the CPD Unit's design and implementation of this program. Consequently, teachers' attitudes toward professional development, their expectations from a CPD Unit, their needs regarding the subject areas and activities to be implemented, and the content of each activity were examined before the CPD Program to establish the groundwork for the CPD Program, while its effectiveness in meeting the expectations of teachers was evaluated during the research. At the end of the study, teachers' attitudes toward professional development and expectations were re-examined, along with the effectiveness of the CPD Program and the CPD Unit. The participants in the study were 35 EFL teachers at the School of Foreign Languages (SFL) of a state university in Turkey, with gender, age, experience, educational background, and working years considered as variables. A mixed-method research method, incorporating both qualitative and quantitative data, was employed during the study by using different research tools, including the Teachers' Attitudes About Professional Development (TAP) Scale (Torff et al., 2005), Expectation Form, Needs Analysis Form, Content Form, Process Evaluation Form, Google Classroom, and End Evaluation Form. The findings revealed that the teachers had a relatively high positive attitude about professional development, and their expectations from a CPD Unit were for a needs-based, scheduled, and consistent CPD Program which would offer qualified theoretical and practical knowledge for developing teachers' skills, enabling professional growth in line with lifelong learning, and motivating teachers before the CPD Program. During the implementation of the CPD Program, process evaluation, and Google Classroom comments indicated that teachers were generally satisfied with the activities. After the CPD Program, there was a significant change in teachers' attitudes toward professional development, with a higher level of attitude toward professional development. Teachers' expectations also shifted from a general content delivery approach to a more systemic view of CPD as an ongoing, responsive support mechanism adapted to teachers' professional needs. At the end of the study, teachers evaluated the CPD Program and the CPD Unit as effective in enabling practical knowledge and skills based on their needs; however, scheduling, timing, and workload were recurrent themes throughout the study that teachers identified as hindrances to their professional development. The overall evaluation of the CPD Program and the CPD Unit was found to be effective, particularly in the areas of“CPD Program Content and Delivery”and“CPD Unit Organizational Effectiveness and Interaction”.