İstanbul saray bahçelerinin 18. ve 19. yüzyıl bahçe tasarım anlayışı açısından irdelenmesi
Examining the Istanbul palace gardens in terms of the consept of garden designing in the 18th and 19th centuries
  1. Tez No: 607285
  2. Yazar: SEVDA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN SİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Tarihi bahçelerin biçimlenmesi; döneminin yaşayış biçiminden sanatsal-kültürel yapısına, birçok faktörlerin etkisiyle belli bir anlayışı yansıtacak şekilde, tarihsel süreç içinde ülkeden ülkeye değişmiş ve gelişmiştir. Bu çalışmada bahçe sanatının gelişimine, bahçe anlayışının doğup geliştiği saray bahçelerinden hareketle tarihsel süreç içinde bakılarak Türk bahçe sanatının yeri ve önemi, taşıdığı özellikler çerçevesinde belirlenmeye çalışılmıştır. Dünyadaki bahçe sanatları içinde Türk bahçe sanatı, özellikle İstanbul'da gerçekleştirilen saray bahçeleriyle kendine özgü bir yer edinmiştir. Türk bahçe sanatı, Lale Devri'nde doruk noktasına ulaşmış; bu devirden sonra ise Batı etkisi altına girmiş ve 19. yüzyılda karakteristik özelliklerini kaybederek dış ve iç bahçe birbirine karışmıştır. 18. yüzyıl öncesi saray bahçelerinden Topkapı Sarayı Bahçeleri, Türk bahçe anlayışının günümüze ulaşan simgesidir. Bu çalışmada Topkapı Sarayı Bahçeleri ile 19. yüzyılda inşa edilmiş olan Dolmabahçe Saray Bahçeleri peyzaj tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmiş ve batılılaşmanın tasarıma etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The formation of historical gardens has improved and changed,in a way reflecting a specific concept, from country to country as a result of many factors such as the lifestyle of its age and the artistic and cultural features. In this study, you can find the state and importance of the Turkish art of gardening with a view of the art of gardening starting with the palace gardens in a historical process. Turkish art of gardening has its own features among all the styles with its unique style , especially in the gardens of palaces in İstanbul. Turkish art of gardening reached its peak during the Tullip Era but after that period it was influenced by the West , gradually losing its characteristic features in the 19th century until the courtyard and the garden outside mixed up. Of the pre 18th century gardens, Topkapı Palace Gardens are the symbols of Turkish art of gardening . In this study, Topkapı Palace Gardens and Dolmabahçe Palace Gardens dating from 19th century are considered in terms of paysage designing principles and the effects of westernization on the design.