Adsorption of brilliant blue dye by amberlite IR120/Agaricus campestris biomaterial; the perform of some adsorption isotherm on the process
Parlak mavi boyar maddesinin amberlite IR120/Agaricus campestris biyomateryali üzerindeki adsorpsiyonu; adsorpsiyon izotermlerinin proses üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 739754
  2. Yazar: HUDA MUTAR IBRAHIM ALBOMAHDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHAP YÖNTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı, Parlak Mavi boyar maddesinin yeni bir biyosorbent olan Amberlite IR 120/Agaricus Campestris tarafından adsorpsiyonunun araştırılmasıdır. Gerçekleştirilen ön işlemler sonucunda Langmuir, Freundlich, Temkin ve Harkins Jura Adsorpsiyon İzotermleri gibi modellerin proses üzerindeki etkilerine bakılarak uyumlu olan izoterm bulunmuştur. Hesaplamalar sonucunda % 96 regresyon katsayısı ile Freudlich Adsorpsiyon İzotermi yapılan çalışmaya en uygun model olarak bulunmuştur. Tezin sonraki aşamasında biyosorbent malzeme ile boya arasında ki etkileşimi hem spektroskopik olarak hem de elektronik görüntüleme olarak incelendi. Bu karakterizasyon prosesleri sonucunda gerçekleşen immobilizasyon mekanizması ispatlanarak teze eklenmiştir. Burada Fouirer Transform Infrared Spektrofotometre (FTIR) ile kaybolan ve yeni oluşan bazı fonksiyonel grupların titreşim bandları verilerek karşılaştırma yapılmıştır. Aynı zamanda Enerji dağılımlı taramalı electron mikroskobu (SEM- EDX) ile de nanometrik ölçüde proses öncesi ve sonrası görüntüler verilerek yorumlamalar yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan tez ilgili boyar maddenin, endüstriyel, evsel vb. atık sulardaki giderimine örnek teşkil ederek literature kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the adsorption of Brilliant Blue dye by a new biosorbent, Amberlite IR 120/Agaricus Campestris. As a result of the pre-processes, a compatible isotherm was found by examining the effects of models such as Langmuir, Freundlich, Temkin and Harkins Jura Adsorption Isotherms on the process. As a result of the calculations, the Freudlich Adsorption Isotherm with a regression coefficient of 96% was found to be the most suitable model for the study. In the next stage of the thesis, we examined the interaction between the biosorbent material and the dye both spectroscopically and electronically. As a result of the characterization processes, the immobilization mechanism was proved and added to the thesis. Here, the vibration bands of some lost and newly formed functional groups are compared with the Fouirer Transform Infrared Spectrophotometer (FTIR). At the same time, interpretations were made by giving nanometric pre- and post-process images with Scanning electron microscopy–energy-dispersive X-ray (SEM) (EDX). As a result, the thesis has been brought to the literature by setting an example for the removal of the related dyestuff in industrial, domestic and submerged waters.