Ahlak ve iktisadi düzen
Morality and economic order
- Tez No: 739755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN İNAN ŞENSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında nitel araştırma teknikleriyle yazılmıştır. Gözlem ve doküman analizi gibi veri toplama yöntemleriyle oluşturulmuş bir çalışmadır. Meta-sentez yöntemi, nitel araştırma yöntemlerinden biridir ve araştırmada kullanılmıştır. Ahlak ve ekonomi ilişkisi üzerine yapılan araştırmalarda nitel bulguları açıklamayı, değerlendirmeyi, benzerlik, farklılıkları ortaya koymayı ve yeni çıkarımlarda bulunmayı amaçlayan bir araştırmadır. Ahlakın iktisadi düzende var olan ve olması gereken bağı irdelenmiş alanda yapılan tüm çalışmalar sentezlenerek ahlakın, iktisadi düzen içerisindeki önemi vurgulanmıştır. Son zamanlarda literatürdeki taramalarda ahlak ve iktisat ilişkisi üzerine yapılan çalışmaların arttığı gözlemlenmiştir. Genel bağlamda ahlak ve iktisat uyum içerisinde olursa daha yaşanabilir iktisadi düzen getireceği sonucuna ulaşılsa da Ahlak soyut bir kavram olduğundan sayısallaştırma zorluğu nedeniyle iktisat içinde bağlam dışı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis was written using qualitative research techniques. It is a study created with data collection methods such as observation and document analysis. The meta-synthesis method is one of the qualitative research methods and was used in the research. Qualitative findings in moral and economic order studies; It is a research that aims to explain, evaluate, reveal similarities and differences, and make new inferences. The existing and necessary bond of morality in the economic order has been examined, and all the studies done in the field have been synthesized and the importance of morality in the economic order has been emphasized. Recently, it has been observed that the studies on the relationship between morality and economics have increased in the literature. In general, although it is concluded that if morality and economics are in harmony, it will bring a more livable economic order, since morality is an abstract concept, it has been seen out of context in economics due to the difficulty of digitization.