Safevîler dönemi İmâmiyye Şîası'nda tasavvuf düşüncesi üzerine tartışmalar
Discussions on sufi thought in the Imamiyya Shia of the Safavid period
- Tez No: 739765
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bu tezde Safevîler dönemi İmâmiyye Şîası mensupları arasındaki tasavvuf düşüncesi üzerine tartışmalar ele alınmıştır. Bu konuda oluşan edebiyat, kutuplaşmanın tarafları ve Şiîler arasında tasavvuf üzerine kutuplaşmaya sebep olan fikri ve sosyo-ekonomik unsurlar incelenmiştir. Birinci bölümde, Safevîler döneminde Şiî düşüncede tasavvuf düşüncesinin karakteristik özellikleri, temsilcileri ve tasavvuf düşüncesi üzerine kutuplaşmanın sosyal, dini ve ekonomik yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Safevîler dönemi Şiî düşüncesinde tasavvuf karşıtlığı ve müdafaasına yönelik kaleme alınan metinlerin tahlili yapılmış ve metinlerin birbirleriyle ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde,“Tematik Tartışmalar”başlığı altında tasavvuf geleneğinin temel konularından olan zikir, riyâzet ve marifet gibi konular üzerine tasavvuf muhalifleri ve Şiî sûfîler arasındaki tartışmalara değinilmiş,“Sûfî Şahsiyetlerin Mezhebî Aidiyetleri Üzerine İddialar”başlığı altında Hallâc, İbnü'l-Arabî, Mevlânâ ve Safiyyüddîn Erdebîlî gibi meşhur sûfîlerin mensup oldukları mezheplere dair iddialar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the discussions on the idea of Sufism among the members of the Imamiyya Shia of the Safavid period are discussed. The literature on this subject, the parties to the polarization, and the intellectual and socio-economic elements that caused the polarization on Sufism among the Shiites were examined. In the first chapter, the characteristics and representatives of Sufi thought in Shiite thought during the Safavid period and the social, religious and economic aspects of polarization on Sufi thought were tried to be determined. In the second part, the texts written for the opposition and defense of Sufism in the Shiite thought of the Safavid period were analyzed and the relationship of the texts with each other was tried to be revealed. In the third chapter, under the title of“Thematic Discussions”, the debates between the opponents of Sufism and Shiite Sufis on subjects such as dhikr, wisdom and ingenuity, which are the main subjects of the Sufi tradition, are mentioned. Under the title of“The Claims on the Sectarian Belonging of the Sufi Personalities”, the allegations about the sects to which famous Sufis such as Hallaj-ı Mansur, Ibn al-Arabi, Mawlana and Sheikh Safiyuddin Ardabili, belonged are discussed.