Tavşan nazal kemiğinde klasik osteotomi, piezo osteotomi ve testere osteotomi sonrası iyileşme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the healing results after classical osteotomy, piezo osteotomy and saw osteotomy in the rabbit nazal bone
- Tez No: 739771
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş Rinoplasti, 130 yılı aşkın bir tarihi olan, günümüzde en çok uygulanan estetik prosedürlerden biridir. Hastaların en kısa sürede normal hayatına dönme isteği nedeniyle cerrahların daha az invaziv prosedürler ve aletler arayışı günümüzde hala devam etmektedir. Lateral osteotomi, açık çatıyı kapatmak, asimetrik lateral duvarı düzeltmek, deviye kemik yapıyı düzeltmek ve burnu daraltmak için yapılır. Lateral osteotomiye bağlı bir takım komplikasyonlar olup bunlar; kanama, uzamış ödem ve ekimoz, kemik çatının aşırı daraltılmasına bağlı burun tıkanıklığı, estetik deformite ve asimetridir. Gereç ve Yöntem 24 adet Yeni Zelanda tavşanı piezocerrahi, chisel osteotomi ve testere osteotomi grubu olacak ve her grupta 8 hayvan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. 1. gruptaki hayvanların her iki nazal kemiğine piezocerrahi alet ile, 2. gruptaki hayvanlara testere ile, 3. gruptaki hayvanlara chisel ile osteotomi yapılmıştır. Bir, iki, üç ve beşinci haftalarda her gruptan 2'şer hayvan sakrifiye edilerek histopatolojik inceleme için ayrılmıştır. Histopatolojik inceleme Lane ve Sandhu skorlama sistemine göre yapılmıştır. Bulgular Testere ve chisel grubunda bir, iki, üç ve beşinci haftalarda toplam puan piezocerrahi grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Testere ve chisel grubunda beşinci hafta kortikal kemik değeri piezocerrahi grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Testere ve chisel grubunda beşinci hafta keçemsi kemik değeri piezocerrahi grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Testere ve chisel grubunda beşinci hafta union değeri piezocerrahi grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç Piezocerrahi osteotomi grubunda keçemsi kemik ve kortikal kemik oluşumunun, testere ve chisel osteotomi grubundan daha iyi olduğu ve piezocerrahi aletlerin konvansiyonel aletlerle yapılan osteotomiye histopatolojik sonuçlar açısından daha üstün olduğu bu çalışma sonuçlarıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction Rhinoplasty is one of the most performed aesthetic procedures today, with a history of more than 130 years. Due to the desire of patients to return to their normal life as soon as possible, surgeons' search for less invasive procedures and instruments continues today. Lateral osteotomy is performed to close the open roof, correct the asymmetrical lateral wall, correct the deviated bone structure, and narrow the nose. Some complications related to lateral osteotomy are; bleeding, prolonged edema and ecchymosis, nasal obstruction due to excessive narrowing of the bony roof, aesthetic deformity and asymmetry. Methods 24 New Zealand rabbits were divided into 3 groups as piezosurgery, chisel osteotomy and saw osteotomy groups and 8 animals in each group. Both nasal bones of the animals in the 1st group were made osteotomy with a piezosurgical instrument, the animals in the 2nd group were made with a saw, and the animals in the 3rd group were made with a chisel. At one, two, three and fifth weeks, 2 animals from each group were sacrificed and reserved for histopathological examination. Histopathological examination was performed according to the Lane and Sandhu scoring system. Results The total score in the saw and chisel group at first, second, third and fifth was significantly lower than the piezosurgery group. In the saw and chisel group, the cortical bone value at the fifth week was significantly lower than the piezosurgery group. The fifth week cancellous bone value was significantly lower in the saw and chisel group than the piezosurgery group. The union value at the fifth week was significantly lower in the saw and chisel group than the piezosurgery group. Conclusion The results of this study revealed that the cancellous bone and cortical bone was better in the piezosurgery osteotomy group than the saw and chisel osteotomy group, and that osteotomy performed with piezosurgical instruments was superior to osteotomy performed with conventional instruments in terms of histopathological results.