Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2016-2021 yılları arasında bakım alan bebeklerde, endokrinolojik sorunların sıklık ve çeşitliliğinin saptanması
Determination of the frequency and diversity of endocrinological problems in babies requested at the Çanakkale Onsekiz Mart university health practice and Research Hospital Newborn Intensive Care Unit between 2016-2021
  1. Tez No: 739805
  2. Yazar: GÖKAY CANDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Yenidoğan dönemi, intrauterin yaşamdan ekstrauterin yaşama geçiş dönemi olması nedeniyle benzersiz bir fizyolojiye sahiptir. Bu döneme ait endokrin sorunlar yenidoğan dönemine özel olabilmekte ve artan postnatal yaş ile değişmektedir. Bu çalışmada yenidoğan yoğun bakım ünitesinde karşılaşılan endokrin sorunların, sıklık ve çeşitliliğini saptamayı amaçladık. YÖNTEM : Bu çalışmada Ocak 2016 ile Mart 2021 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde en az bir gün yatırılarak tedavi gören bebeklerin hasta dosyaları geriye dönük incelendi. BULGULAR: Belirlenen 1815 hasta dosyasından kriterlere uyan 1804 hasta dosyası ayrıntılı incelendi. İncelenen hasta dosyalarının %15'inde (n:271) endokrinolojik bir sorun olduğu bulundu. En sık endokrinolojik sorunlar; tiroid bozuklukları (%5,3), kalsiyum metabolizma bozuklukları (%3,8), glukoz homeostaz bozuklukları (%3,7) ve magnezyum bozuklukları (% 1) idi. Diğer endokrin sorunlar tüm olguların % 1,3'ünde saptandı. SONUÇ: Bu çalışma, hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ndeki Endokrinolojik hastalıkların sıklığı ve çeşitliliği hakkında yapılan ilk çalışmadır. Elde edilen veriler Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan bebeklerde endokrin patolojilerin önemli bir sorun olduğunu ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELIMELER: Yenidoğan yoğun bakım, endokrinolojik sorunlar, risk faktörleri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The neonatal period has a unique physiology as it is the transition period from intrauterine life to extrauterine life. Endocrine problems of this period may be specific to the neonatal period and change with increasing postnatal age. In this study, we aimed to determine the frequency and variety of endocrine problems encountered in the neonatal intensive care unit. METHODS: In this study, the patient files of infants who were hospitalized for at least one day in the Neonatal Intensive Care Unit of Çanakkale Onsekiz Mart University Health Research and Application Hospital between January 2016 and March 2021 were analyzed retrospectively. RESULTS: The files of 1804 patients who met the criteria were analyzed in detail out of the 1815 patient files determined. An endocrinological problem was found in 15% (n:271) of the examined patient files. The most common endocrinological problems; thyroid disorders (5.3%), calcium metabolism disorders (3.8%), glucose homeostasis disorders (3.7%) and magnesium disorders (1%). Other endocrine problems were detected in 1.3% of all cases. CONCLUSION: This is the first study on the frequency and diversity of Endocrinological diseases in the Neonatal Intensive Care Unit of our hospital. The data obtained reveal that endocrine pathologies are an important problem in infants hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit. KEYWORDS: Neonatal intensive care, endocrinological problems, risk factors