Yeti kaybı yaşayan yaşlıların evde bakım sorumluluğunu üstlenen aile bireylerinin yaşadığı sorunlar
Problems experienced by family members taking home care responsibility of the elderly with disability
- Tez No: 739807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POYRAZ KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada yeti kaybı yaşayan yaşlıların evde bakım sorumluluğunu üstlenen aile bireylerinin yaşadığı sorunlar ele alınmıştır. Bu sorunlar; fiziksel, mental ve sosyal boyutlarıyla irdelenmiştir. Araştırmanın saha çalışması sonucunda aile bireylerinin bakım sorumluluğuna ilişkin yaşadıkları sorunlara ve baş etme motivasyonlarına dair bulgular elde edilmiştir. Bu bağlamda, bakım sorumluluğunun aile içindeki roller ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilişkisi saptanmıştır. Buna istinaden, bakım sorumluluğunun kadın ve erkek bireyler üzerindeki olumsuz etkileri bulgularda öne çıkarılmıştır. Bu tespitten yola çıkarak, bakım sorumluluğunun çok yönlü bir problemler listesiyle ilişkili olduğu görülmüştür. Neticesinde, literatüre evde bakım sorumluluğu ve bu bakım sorumluluğu ile ilişkili olarak aile bireylerinin yaşadığı bu çok katmanlı güçlüklere dikkat çekilerek ve çözüm önerileri oluşturularak doğrudan katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems that family members who takes on the responsibility of home care of the elder people suffering from disability are assessed. These problems are investigated in terms of their physical, mental and social dimensions. At theof the research, findings regarding the responsibility of family individuals' problems and coping motivations are obtained. In this regard, the relationship between the responsibility care, roles performed in family and gender inequality is emphasized. Accordingly, the negative consequences of home care on female and male individuals are foregrounded. Departing from this point, the care responsibility is seen in relation to a list of multidimensional problems. As a result, scholarly attention has been directed to the care responsibility at home and its relation to the multi-layered difficulties that family members go through, and accordingly practical solutions are offered as contributions to the related literature.