Pelvik organ prolapsusu nedeniyle sakrokolpopeksi operasyonu yapılan hastaların uzun dönem sonuçlarının POPQ ölçeği ve pelvik taban ultrasonografisi iledeğerlendirilmesi
  1. Tez No: 739808
  2. Yazar: REVAN SABRİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pelvik organ prolapsusu (POP), pelvik organların aşağı veya öne doğru yer değiştirmesidir. Genitoüriner, gastrointestinal, psikolojik ve estetik semptomlara neden olabilmektedir. Epidemiyolojisi net olmamaklar beraber, bir hastanın POP nedeniyle cerrahi geçirme ihtimali % 8-12 civarındadır. Bu çalışmanın amacı pelvik organ prolapsusunun cerrahi tedavi yöntemlerinden biri olan abdominal sakrokolpopeksi (ASKP) operasyonunun uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 1 Ocak 2012 - 1 Ocak 2022 yılları arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında pelvik organ prolapsusu nedeniyle abdominal sakrokolpopeksi (ASKP) operasyonu yapılan 82 hasta, hastane veritabanı ve arşiv dosyaları taranarak tespit edildi. Çalışma kriterlerini karşılayan total uterin prolapsuslu 48 hasta olduğu bulundu. Bunlardan sekizi takibe gelmediği için çalışmadan çıkarıldı. Kalan 40 hastanın geçirilen operasyonun süresi, operasyon öncesi ve operasyon sonrası hematolojik parametreleri, operasyon öncesi prolapsus seviyeleri ve nihai patoloji sonuçları kaydedildi. Hastalar operasyon sonrasıda yıl bazlı gruplara ayrıldı. POP'un hayat kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek için PQOL ölçeği uyguladı. POPQ sistemi ve pelvik/translabial ultrasonografi yapılarak pelvik tabanın operasyon sonrası uzun dönem sonuçları incelendi. Elde edilen veriler uygun istatistikî yöntemlerle değerlendirdi.
Özet (Çeviri)
Pelvic organ prolapse (POP) is a downward or forward displacement of the pelvic organs. It can cause genitourinary, gastrointestinal, psychological and aesthetic symptoms. Although the epidemiology is not clear, the probability of a patient undergoing surgery for POP is around 8-12%. The aim of this study is to evaluate the long-term results of abdominal sacrocolpopexy (ASKP), one of the surgical treatment methods of pelvic organ prolapse. In our study, 82 patients who underwent abdominal sacrocolpopexy (ASKP) operation due to pelvic organ prolapse between January 1, 2012 and January 1, 2022 in Mersin University Medical Faculty Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, were identified by scanning the hospital database and archive files. It was found that there were 48 patients with total uterine prolapse who met the study criteria. Eight of them were excluded from the study because they did not follow up. The duration of the operation, preoperative and postoperative hematological parameters, preoperative prolapse levels and final pathology results of the remaining 40 patients were recorded. The patients were divided into groups based on the year after the operation. He applied the PQOL scale to evaluate the effect of POP on quality of life. Postoperative long-term results of the pelvic floor were examined by using the POPQ system and pelvic/translabial ultrasonography. The obtained data were evaluated with appropriate statistical methods.