Çayın Türk ekonomisindeki yeri sorunlar ve öneriler
  1. Tez No: 73982
  2. Yazar: ÇİÇEK ABDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
11 ÖZET Çay bitkisi tüm dünya ülkelerinde ve özellikle Türkiye'de halkın beslenme alışkanlıklarında vazgeçilmez bir yer tutmaktadır. Yarattığı katma değer ve istihdam olanakları ile ekonomiye önemli katkılarda bulunan çay, yetiştirildiği bölge halkının refah düzeyinin artmasını ve böylece bölgelerarası dengesizliklerin azalmasını da olumlu yönde etkilemektedir. Öte yandan çay bütün bu ekonomik değerler sonucu, bölgesel göçün azalması, sosyal yapının iyileşmesi ve kentleşme sorunlarının çözümü gibi konulara da katkıda bulunmaktadır. Çay sektörünün ülkemizde kamuoyunun gündeminde tartışılan temel sorunlarını, mevcut teknolojinin geriliği, ulaştırma alt yapısının yetersizliği, ürünün dünya standartlarına uygun olmaması, finansman ve pazarlama konularındaki yetersizlikler ve ihracata yönelik etkinliklerin yetersiz oluşu gibi sorunlar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, öncelikle çayın Türk ekonomisindeki yerini belirlemek, ikinci olarak çayda mevcut ve değişen piyasa yapısını etkinlik kriterleri açısından değerlendirmek, üçüncü olarak çayın dünya ülkeleriyle rekabet gücünü araştırmak ve bu alanlarda geleceğe ilişkin bazı tahminlerde ve önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The Role of Tea in Turkish Economics Problems and Suggestions Tea occupies a very important place in nourishment habits of human especially for people of Turkey. By creating an additional value and employment possibilities, tea not only supports economical improvement but also increases the economical level of its producers and in this way diminishes unevenness of income between districts. As a result of these economical values it creates, tea helps to decrease emigration, increase social welfare and solve urbanization problems. Inadequate production technology and transportation, standardization problems, financing, marketing and exporting insufficiencies appears to be the main problems of tea sector in Turkish economics. The aims of this study are pointing out the place of tea in Turkish economics, evaluating the present and changing market structure from the angle of efficiency criterias, searching competitive power of Turkish tea sector with other countries and providing some estimates and suggestions on these subjects.