T.C. Turizm Bakanlığı'nın otelcilik ve turizm sektöründe mesleki nitelikleri belgelendirme deneme sınavları üzerine bir araştırma
A Study on trial examinations for vocational qualification in hotel and tourism sector of the ministry of tourism
  1. Tez No: 73981
  2. Yazar: HAKAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırmada T.C. Turizm Bakanlığı'nın otelcilik ve turizm sektöründe Mesleki Nitelikleri Belgelendirme Sisteminin 1996 yılı önveri toplama çalışması yiyecek-içecek servisi bölümü sınavlarının, teorik kısmında uygulanan testin ve test maddelerinin nitelikleri ile teorik ve uygulamalı sınav puanları arasındaki ilişki ve sınav merkezlerine ait ortalama basanları arasındaki fark incelenmiştir. Araştırmanın 5 alt problemine ilişkin bulgular şöyle özetlenmiştir. Araştırmanın birinci alt probleminde, Mesleki Nitelikleri Belgelendirme Sistemi 1996 yılı önveri toplama çalışmasında yiyecek-içecek servisi bölümünde 528 adaya uygulanmış olan testin KR-20 formülü ile hesaplanan güvenirlik katsayısı 0.67 olarak hesaplanmıştır. İkinci alt problemde, Mesleki Nitelikleri Belgelendirme Sistemi 1996 yılı önveri toplama çalışmasında yiyecek-içecek servisi bölümü adaylarına uygulanmış olan testin; madde güçlük indekslerinin 0.13 ile 0.97 arasında olduğu ve ortalama madde güçlüğünün 0.68 olduğu, madde ayırıcılık gücü indekslerinin -0.03 ile 0.61 arasında, madde güvenirlik indekslerinin -0.01 ile 0.30 arasında değiştiği görülmüştür. Üçüncü alt problemde, Mesleki Nitelikleri Belgelendirme Sistemi 1996 yılı önveri toplama çalışmasında yiyecek-içecek servisi bölümü adaylarına uygulanmış olan testin madde türlerinden madde köküne göre, kökü soru kipinde olan ve kökü olumsuz olan maddelerin madde güçlükleri, madde ayırıcılık güçleri ve madde güvenirlikleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Dördüncü alt problemde, Mesleki Nitelikleri Belgelendirme Sistemi 1996 yılı önveri toplama çalışmasında yiyecek-içecek servisi bölümü sınavlarında adayların teorik ve uygulamalı sınav puanlan arasında sınav merkezlerine göre ve adayların mtümüne göre anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Dört sınav merkezinin 0.01 düzeyinde, bir sınav merkezinin 0.05 düzeyinde uygulamalı sınav puanlan ile teorik sınav puanlan arasında anlamlı ilişki olduğu, yedi sınav merkezi sınav puanlan arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür. Adayların tümüne göre uygulamalı sınav puanları ile teorik sınav puanlan arasındaki ilişki 0.40 olarak hesaplanmış ve 0.01 düzeyinde anlamlı olduğu görülmüştür. Beşinci alt problemde, Mesleki Nitelikleri Belgelendirme Sistemi 1996 yılı önveri toplama çalışmasında yiyecek-içecek servisi bölümü sınavlarının uygulandığı sınav merkezleri arasında teorik ve uygulamalı sınav ortalama başarıları bakımından anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Sınavların teorik ve uygulamalı bölümleri ortalama başarıları bakımından bir boyutlu varyans analizi ile test edilmiş, F değeri 0.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Farklılığın hangi sınav merkezlerine ait ortalamalardan geldiğinin saptanmasında Scheffe" testi yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between the qualification of the test and of the test items, implemented in the theoretical part of the Food and Beverage Service exams, and the theoretical and practical examination scores, and the difference between the average achievement of the examination centers have been examined in 1996 preliminary study for Vocational Qualification Certification System of the Ministry of Tourism in hotel and tourism sector. The findings of five subproblems of the research has been summarised as follows: In the first subproblem of the research 1996 preliminary study for Vocational Qualification Certification System, the reliability coefficient of the implemented test has been calculated as 0.67 by using KR-20. In the second subproblem, it has been found that, of the test implemented in Food and Beverage Service Department candidates, the item difficulty indexes are between 0.13 and 0.97, the average item difficulty is 0.68, the item discrimating power indexes are between -0.03 and 0.61, the item reliability indexes are -0.01 and 0.30 in the 1996 preliminary study for Vocational Qualification Certification System. In the third subproblem of the research, the differences between the item difficulties, the item discriminating power and the reliability of the items, in the form of root is in a question form and in a negative form according to the item root of the test implemented in Food and Beverage Service Department candidates have been searched, no significant difference has been found. In the fourth subproblem of the research, it has been searched if there is any significant relationship between the theoretical and practical examination in respect of the examination centers and the whole candidates in the 1996 preliminary study for Vocational Qualification Certification System. It has been found that there is a significant relationship between the practical and theoretical examination scores at0.01 level for four examination centers, and 0.05 level for one examination centers and that there is not any significant relationship between examination scores of seven examination centere. Coefficient of correlation has been calculated as 0.40. It has been seen that there is a significant relationship between practical and theoretical examination scores at 0.01 level in respect of the whole candidates. In the fifth subproblems of the research, it has been searched if there is significant difference among examination centers in which Food and Beverage Service Department examination has been realized, in respect of the average achievement of the theoretical and practical examinations in 1996 preliminary study for Vocational Qualification Certification System. The theoretical and practical parts of the examinations have been tested in respect of the average achievement by using one way of variance of analysis;“F”has been found significant at 0.01 level. Sheffe" test has been used in determining which examination center the difference is originated from. VI