Kalp yetmezliğinin tanısında ve tedavi sonrası takibinde brain natriüretik peptidin önemi ve karvedilol tedavisinin etkinliği
The importance of brain natriuretic peptide in cardiac failure diagnosis and follow-up and efficacy of carvedilol treatment
- Tez No: 739839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ KUYUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kalp yetmezliğinin erken tanı ve efektif tedavisi mortalite ve morbiditenin azaltılması açısından önemlidir. Amacımız kalp yetmezliği olan hastaların proBNP ve ekokardiyografik değerleri kullanılarak, karvedilol tedavisi sonrası sonuçları değerlendirmekti. Çalışmaya 31'i erkek, 19'u kadın olmak üzere 50 kalp yetmezliği tanılı hasta alındı. Hastaların New York Kalp Cemiyeti'nin (NYHA) sınıflamasına göre derecesi belirlendi. Hastalar toplamda 16 hafta izlendi. Bu sürenin sonunda hastalardan kontrol proBNP için kan alındı ve kontrol ekokardiyografileri yapıldı. Sonuç olarak kalp yetmezliği şiddetlendikçe proBNP düzeyleri yükselmektedir. ProBNP, bu tedavinin takibinde kullanılabilecek bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
We are aware of the early diagnosis and effective treatments of heart science and morbidity. Our aim is to get better results from proBNP in patients with heart. Fifty patients, 31 male and 19 female, were included in the study. It can be determined according to the NYHA classes of the New York Heart Association of patients. The patients were followed for a total of 16 weeks. At the end of this period, blood was drawn for control proBNP and control echocardiograms were performed. As a result, when heart studies are up, proBNP is trending. ProBNP may be a usable token in these markers.