Hirose yöntemiyle marka değerinin belirlenmesi: BİST Turizm endeksinde yer alan firmalar üzerine bir uygulama
Determining brand value with the Hirose method: An application on the companies included in BIST Tourism index
  1. Tez No: 739850
  2. Yazar: ERDEM SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Marka olgusu ve marka değeri kavramının değeri şirketler açısından son yıllarda çok önemli bir yer tutmaktadır. Artan teknoloji ve pazar rekabeti, şirketlerin yeni stratejik yönelimlere sürüklemiştir. Bunun bir sonucu olarak markalaşma süreci ortaya çıkmıştır. Bu süreç pazarda etkin olarak var olmak isteyen şirketler açısından zorunlu bir hal almış ve rekabet üstünlüğü elde etmek için gereken temel unsurlardan biri haline gelmiştir. Bu sürecin ortaya çıkmasıyla beraber marka değerini ölçmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Birçok araştırmacı ve akademisyen tarafından marka değerini farklı yönlerden inceleyen yöntemler ortaya atılmıştır. Bu yöntemler Davranışsal, Finansal ve Karma yöntemler olarak bilinmektedir. Araştırmada marka değerini parasal olarak değerlendirmeyen yöntemlerde ana hatlarıyla yer almakta ancak asıl yöntem olarak Finansal bir model seçilerek marka değerinin finansal boyutu ile ilgilenilmiştir. Araştırmamızın son bölümünde BİST Turizm Endeksi'nde faaliyet gösteren firmaların marka değerleri ikinci ve üçüncü bölümde açıklanan ve Finansal Marka Değerleme Yöntemlerinden biri olan Hirose yöntemi ile tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The brand phenomenon and the value of the concept of brand value have a very important place in recent years for companies. Increasing technology and market competition have driven companies to new strategic directions. As a result, the branding process has emerged. This process has become a necessity for companies that want to exist effectively in the market and has become one of the basic elements required to gain competitive advantage. With the emergence of this process, various methods have been developed to measure brand value. Methods that examine brand value from different aspects have been put forward by many researchers and academics. These methods are known as Behavioral, Financial and Mixed methods. In our research, methods that do not evaluate the brand value in monetary terms were mentioned, but a Financial model was chosen as the main method and the financial dimension of the brand value was dealt with. In the last part of our research, the brand values of the companies operating in the BIST Tourism Index were tried to be determined by the Hirose method, which is one of the Financial Brand Valuation Methods explained in the second and third sections.