Gri İlişkisel Analiz yöntemi ile finansal performans değerlendirmesi: BIST'de işlem gören teknoloji şirketleri üzerine bir uygulama
Evaluation of financial performance using the Gray Relational Analysis method: An application on technology companies traded in BIST
- Tez No: 739851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanlar varoluşlarından günümüze kadar yaşamlarını sürdürebilmek ve ihtiyaçlarını giderebilmek için sürekli farklı buluşlarla gündeme gelmişlerdir. Günümüzde de insanların hayat şartlarını daha iyi bir hale getirebilmek ve yaşantıları boyunca karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırabilmek amacı ile ortaya konulan buluşlar teknolojinin sürekli gelişmesine neden olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkarılan teknolojik ürünler ise, bireylerin günlük yaşantılarında ve gerek kamu kurumları gerekse özel işletmeler olsun birçok kuruluşta yerini almaktadır. Teknoloji ürünlerinin bireylerin hayatlarına ve kuruluşların içerisine bu kadar girmiş olmaları teknoloji şirketlerinin önemini de artırmıştır. Teknolojinin sürekli gelişmesi sonucu ortaya konulan teknolojik ürünlerin elde edilmesi için belirli bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyayı etkisi altına alan ekonomik şartlar sebebi ile teknolojik ürünleri elde etmek için yapılan masraflar her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple bireylerin ve kuruluşların, ürün veya hizmet satın alacakları teknoloji şirketlerinin güvenilirliğini belirleyecek finansal durumlarını ve sektör içerisindeki konumlarını araştırmaları gerekmektedir. Teknolojinin sürekli gelişmesi sonucu, teknoloji şirketleri yatırımcıların dikkatini çekmiştir. Buna bağlı olarak yatırımcılar tarafından, teknoloji şirketlerinin güvenilirliğini belirleyecek finansal durumlarının incelenmesi gerekir. Teknoloji şirketleri yetkilileri de şirketlerin finansal durumlarını değerlendirerek gerekli iyileştirmelerin yapılması ve firmaların iyi bir şekilde yönetilmesi için finansal performans analizlerine başvurmaktadır. Bu tezde BIST'de işlem gören on dört teknoloji şirketinin 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarındaki finansal raporları incelenmiş, Gri İlişkisel Analiz yöntemi kullanılarak finansal performansları ölçülmüş ve her yıl için ayrı ayrı sıralama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since their existence, people have come up with different inventions in order to survive and meet their needs. Today, inventions that are put forward to improve the living conditions of people and to eliminate the problems they encounter throughout their lives cause the continuous development of technology. Technological products emerged with the development of technology, on the other hand, take their place in the daily lives of individuals and in many organizations, both public institutions and private enterprises. The fact that technology products have entered the lives of individuals and organizations so much has increased the importance of technology companies. A certain budget is needed in order to obtain the technological products that are put forward as a result of the continuous development of technology. Due to the economic conditions affecting the world, the expenses made to obtain technological products are increasing day by day. For this reason, individuals and organizations need to research their financial status and position in the sector, which will determine the reliability of the technology companies from which they will purchase products or services. As a result of the continuous development of technology, technology companies have attracted the attention of investors. Accordingly, investors should examine the financial status of technology companies that will determine their reliability. Technology company officials also evaluate the financial status of companies and apply financial performance analyzes to make necessary improvements and to manage companies well. In this thesis, the financial reports of fourteen technology companies traded in BIST for the years 2017, 2018, 2019, 2020 and 2021 were examined, their financial performance was measured using the Gray Relational Analysis method, and a ranking was made for each year separately.