Subspinal le fort I osteotomisinin nasal sert ve yumuşak dokulardaki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of subspinal le fort I osteotomy on nasal hard and soft tissues
- Tez No: 739863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMİN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ortognatik cerrahi kazanılmış veya gelişimsel yüz deformitelerini düzeltmek amacıyla sıklıkla uygulanan majör invaziv girişimleri kapsamaktadır. Ortognatik cerrahi sonrasında hem yumuşak dokuda hem de sert dokuda istenmeyen değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimleri önlemek için alar cinch sutur, v-y kapama, türbinektomi, ANS redüksiyonu gibi ek modifikasyonlar tanımlanmıştır. Subspinal Le Fort I osteotomisi (SLFIO) de yumuşak dokuda alar taban genişlemesi, üst dudak kısalması ve düzleşmesi gibi istenmeyen değişimleri minimalize etmek için kullanılan alternatif bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı ek modifikasyon olmadan subspinal Le Fort I osteotomisinin, postoperatif dönemdeki nazolabial yumuşak dokulara ve sert dokulara etkisinin konvansiyonel osteotomi tekniği ile karşılaştırılmasıdır. Bu klinik çalışma tek merkezli, kontrollü, prospektif, çift kör, randomize olarak planlandı. Çalışmaya dahil edilen 50 hasta rastlantısal olarak iki gruba ayrıldı. Takip periodlarını tamamlayamayan 3 hasta çalışma dışı bırakıldı. Grup I (n=22) subspinal Le Fort osteotomisi, Grup II (n=25)deki hastalara konvansiyonel Le Fort osteotomisi yapıldı. Postoperatif dönemdeki ödem ve yumuşak doku değerlendirilmesi için hastaların preoperatif ve postoperatif 1., 3., 7. gün ile,1. ay, 3. ay ve 6. ay da sterofotogrametri cihazı ile görüntüleri kayıt altına alındı. Hastaların hareket miktarları ve demografik verileri açısından, gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is a major invasive procedure that are frequently applied to correct acquired or developmental facial deformities. After orthognathic surgery, undesirable changes occur soft and hard tisssues. Additional modifications such as alar cinch suture, v-y closure, turbinectomy, ANS reduction have been defined to prevent these changes. Subspinal Le Fort I osteotomy (SLFIO) is also used to minimize undesirable changes in soft tissue such as alar base enlargement, shortening and flattening of the upper lip. The aim of this study is to compare the effect of subspinal Le Fort I osteotomy without additional modification on nasolabial soft tissues and hard tissues in the postoperative period. This clinical study was planned as a single-center, controlled, prospective, double-blind, randomized. Fifty patients included in the study were randomly divided into two groups. Three patients who could not complete the follow-up periods were excluded from the study. Patients in Group I (n=22) underwent subspinal Le Fort osteotomy, while patients in Group II (conventional Le Fort I, n=25) underwent Le Fort I osteotomy. For the evaluation of edema and soft tissue in the post-operative period, pre-operative and post-operative images were recorded by stereophotogrammetry at the 1st, 3rd, 7th days and 1st, 3rd and 6th months. There was no statistically significant difference between the groups in terms of the amount of movement and demographic data of the patients.