Automatic control in automotive systems
Otomotiv sistemlerinde otomatik kontrol
- Tez No: 100958
- Danışmanlar: PROF.DR. N. AYDIN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Otomotiv sektöründeki elektronik alanda son 30 yıl içinde çok hızlı bir gelişme olmuştur. Günümüze kadar otomobiller özellikle performans, emniyet ve araç ile çevre arasındaki etkileşimler açısından oldukça az gelişme göstermiştir. Yollardaki araç sayısının artması ile birlikte, trafik yoğunluğunda ve çevresel kirlilikte büyük bir artış gözlemlenmektedir. Bunun sonucu olarak verimsiz, emniyetsiz ve çevreye zarar veren taşıma sistemleri ortaya çıkmıştır. Verimli taşıma sistemi, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan sistem olarak kabul edilmektedir. Araç kullanıcısı, kazaları minimum hasarlar ile atlatabileceği emniyetli taşıma sistemlerinin beklentisi içindedir. Mevcut teknolojik ilerleme ortaya çıkan problemleri çözerek, akıllı araçlann gelişimini sağlamıştır. Araçların ilerlemesini sağlayan bu devrim enformasyon teknolojisindeki gelişmeleri, telekominikasyonu, araç ve trafik sistemlerindeki elektronik aksamı kapsamaktadır. Bu da performansın ve yol güvenliğinin artmasını ve çevresel zararlann azalmasını sağlamıştır. Birinci bölüm akıllı araç sistemleri ile bu sistemlerin kontrolünün otomasyonu için gerekli olan teknolojilere ışık tutmaktadır. Bu bölümde akıllı araçlar için ihtiyaç duyulan altyapı sistemlerine yönelik olarak teknolojiler tanıtılmış, bu teknolojilerin temel içerikleri ve kullanılan kontrol metodlan sunulmuştur. İkinci bölümde günümüzde kullanılan ve henüz araştırma aşamasında bulunan otomotiv teknolojilerinin bir derlemesi yapılmıştır. Her sistemin tanımlaması yapılmış, sistemlerin çalışma şekline ve kullanıcıya sağlayacağı kazançlara değinilmiştir. Sistemlerin çalışma şeklinde araçtan araca değişiklikler olabileceği gözönüne alınarak çalışma sistemleri genel olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ilk olarak araç çekiş kontrol teknolojisindeki gelişmelerden bahsedilmiştir. Daha sonra aracın ivmelenmesi sırasında tekerlek-yol temasında yetersiz sürtünmeden kaynaklanan kaymayı asgari seviyelere indirgemeyi sağlayan ASR teknolojisi ile ilgili bilgi verilmiştir. İlk olarak ASR sisteminde kullanılan elektronik aksam incelenmiştir. Bunun arkasından, ASR sisteminde uygulanan çeşitli XXkontrol yöntemlerine değinilmiştir. Son olarak günümüz otomotiv sektöründe kullanılan ASR teknolojileri ile ilgili örnekler sunulmuştur. Dördüncü bölümde, kayma olmaksızın ivmelenme için basitleştirilmiş çeyrek araç modeli tanımlaması yapılmıştır. Oluşturulan bu model sadece bir tekerlek için dönme dinamiğini, doğrusal araç dinamiğini ve ikisi arasındaki etkileşimleri kapsamaktadır. Aktivatörler, süspansiyon vb. konulara değinilmemiştir. Bu model temel alınarak, uygulanması planlanan değişken durumlu kontrol yöntemi için limit koşullan oluşturulmuş ve gerekli denklemler elde edilmiştir. İvmelenme sırasında lastik tarafından sağlanan çekiş kuvveti; tekerlek kaymasına, yol yüzeyine, araç hızına ve tekerleğe gelen normal kuvvet gibi parametrelere bağlıdır. Normal yük ve çekiş kuvveti arasındaki oran olan n; çekiş kayma katsayısı, lastik kayması, yol yüzeyi ve araç hızının bir fonksiyonu olarak ele alınmıştır. Elde edilen limit koşullanndan ve denklemlerden faydalanılarak MATLAB'de bir simülasyon programı hazırlanmıştır. Bu program vasıtasıyla, çekiş kuvveti üzerinde rol oynayan değişkenler ve parametrelerin etkileri incelenmiştir. XXI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Automotive electronics has grown rapidly during the past 30 years. Up to now, the road vehicle for personal and mass mobility was still considered as under developed, especially in terms of performance, safely and the interaction between the vehicle and environment. As a result of the increase in the number of the vehicles, the road infrastructure has become overcrowded, resulting in inefficient and environmentaly damaging transport systems. An efficient transportation system is regarded by the user as a necessity. Also the user expects a transportation system to be safe, secure and with minimal environmental impact. The recent technological developments to solve these problems provide for the continuing development of advanced vehicle systems. This revolution includes the development in information technology, telecomunication and electronics in road vehicles and traffic systems. This provided the performance, increase road safety and reduce environmental pollution. The recent technological advancement to solving these problems provide for continuing development of advanced vehicle and infrastructure systems. First chapter will highlight the essential technologies and automation for intelligent vehicle system and control. Second chapter is a collection of descriptions of recently introduced and potential automotive technologies. Each section includes a description of the technology, how it works and the customer benefit. The“how it works”section is general and implementation may vary on a specific vehicle. Third shapter deals, first, with the current history of the development of traction control technology. Afterwards, the ASR technology, which minimizes the spinning of the wheel as a result of insufficient friction between tire-road surface while acceleration was discussed. Some information is given about the control systems. And some applications of ASR technology was introduced. xxuIn chapter four a simplified longitudinal one-wheel vehicle model is described for anti-spin acceleration. This model contains one-wheel rotational dynamics, linear vehicle dynamics and the interactions between these two. Dynamics, such as actuators, suspension, etc., are not considered. Based on this vehicle model, limiting conditions for applying sliding-mode control to vehicle traction are obtained. The tractive force developped by a tire during acceleration, depends on wheel slip, road surface, vehicle speed tire normal load, etc. The tractive adhesion coefficient, n, which is the ratio between tractive force and normal load, can be plotted as a function of wheel slip for a given tire, road surface and vehicle speed. Using these sufficient conditions and equations a simulation program is prepared in MATLAB. With the help of this program, the effects of parameters and variables on traction control are studied. xxm