Dsm extraction and vegetation volume estimation from uav photogrammetric survey in a park area
Bir park alanında İHA fotogrametrik gözlemleri ile SYM üretimi ve bitkisel hacim kestirimi
  1. Tez No: 739873
  2. Yazar: MUZAFFER CAN İBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GIOVANNA SONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politecnico di Milano
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu master proje tezi, Parco dell'Adda (Bergamo İli) adındaki park alanı için sayısal yüksekik modeli (SYM), yüksek çözünürlüklü ortogörüntüler, 3B dijital fotogrametrik modeller oluşturmak ve kültürel mirasın nicel sınıflandırması için gerçekleştirilen“FOGLIE – Fruition of Goods Landscape in Interactive Environment”adlı projenin bir parçası olarak geliştirilmiştir. Bu tezde, küçük test alanlarında yüksek çözünürlüklü veri üretimi için yeni bir uçak tipolojisi olarak İnsansız Hava Araçları (İHA'lar) kullanılmıştır. Maliyetleri azaltmak ve hesap kolaylığını artırmak için basit kompakt kameralardan faydalanılmıştır. Fotogrametrik uçuşlar için iki farklı İHA'dan (Sensefly Swinglet ve Mikrokopter Hexakopter) ve farklı kompakt kameralardan (Canon IXUS 1200 Kamera ve Tetracam ADC Lite Tarım Kamerası) yararlanılmıştır. Bu projenin temel amaçları, ERDAS Leica Photogrametry Ensuite (LPS) yazılımı kullanarak İHA ile elde edilmiş görüntülerin havai nirengisi için farklı yöntemleri karşılaştırarak en uygun yöntemi belirlemek, üçgenleme işleminde doğrudan coğrafi referanslamanın etkililiğini araştırmak, doğru bir SYM ve ortomozaiği üretmek, son olarak yüzey enterpolasyonu yoluyla arazi üzerindeki bitki hacminin kestirilmesi olarak sıralanabilir. Bu tez projesinin sonuçları, İHA ve kompakt kameralar ile düşük maliyetli ve daha kolay kullanılabilir bir yaklaşımla yeteri doğrulukta SYM üretilebileceğini; aynı zamanda da bitkilerin hacim kestiriminin yapılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This master project thesis was developed in the rear of the project called FOGLIE – Fruition of Goods Landscape in Interactive Environment – whose objectives were the creation of DTM and high resolution orthoimages for whole Parco dell'Adda (Province of Bergamo), 3D digital photogrammetric models and quantitative classification of selected cultural evidences. In this thesis, Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) are used as a new typology of aircraft for high resolution survey in small test areas. Simple compact cameras were used in order to reduce costs and improve the simplicity. Two different UAVs (Sensefly Swinglet and Mikrokopter Hexakopter) and different compact cameras (Canon IXUS 1200 Camera and Tetracam ADC Lite Agricultural Camera) were utilized for photogrammetric flights. The purposes of this master project are determining a best fitting method for aerial triangulation of UAV-based images through ERDAS Leica Photogrammetry Ensuite (LPS) software with comparing different methods, investigating the effectiveness of direct georeferencing in triangulation process, producing an accurate Digital Surface Model (DSM) and orthomosaic and finally estimating vegetation volume through surface interpolation and differentiation of height canopy model The results in the thesis project show the best feasible solution to triangulate UAV-based images, from which an adequately accurate DSM is extracted, and assess the ease of use of UAVs and compact cameras for a low-cost purposes. On the other hand, vegetation volume estimation is achieved.