Erich Fromm'da din, toplumsallık ve sanata yönelimin kaynağı olarak 'Yalnızlık'
'Aloneness' as the origin of tendency towards religion, socialization and art in Erich Fromm's thought
- Tez No: 739881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE MOLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlık tarihinin ve yaşamının üç saç ayağını oluşturan din, toplumsallaşma türleri ve sanatın kaynağı üzerine birçok kuram ve teori ortaya atılmıştır. Sosyal bilimlerde yapılan çalışmaların çoğunun bu üç tema üzerine olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. İnsanlık tarihinin her döneminde bir inanç sistemi, sanatsal eğilim ve farklı ilkelerle temellendirilmiş toplumsal ilişki türlerinin var olması, bu üç faktörün insanlığın zorunlu ürünleri olarak kabul edilmesine neden olmuştur. Erich Fromm bu zorunlu ortaya çıkışının kaynağına ilişkin farklı ve üstünde durulması gereken bir yaklaşım sunmaktadır. Fromm için bu olguların kaynağı ''yalnızlık'' olarak adlandırdığı insana özgü bir duygulanımdır. Bu araştırmada Erich Fromm'un, bu üç temel olguya, felsefi bir zeminde inşa ettiği yaklaşımını, başta psikoloji ve sosyoloji olmak üzere birçok disiplininin verilerinden faydalanarak yakından inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Numerous theories have been put forward on the origin of religion, art, and socialization that form the three main phenomena of human life and history. It is easily seen that most researches conducted by the social sciences are about these three topics. Throughout the history of mankind, that there have always been a belief system, an art trend and socialization types based on various principles has caused the three phenomena to be regarded as the inevitable products of mankind. Erich Fromm offers a distinctive approach to the origin of this inevitable existance that should be meticulously examined. According to Fromm, the origin of these phenomena stems from a human-specific feeling he calls“aloneness”. In this research, we are going to take a closer look at Fromms philosophically-grounded approach to religion, art and socialization by using data from diverse disciplines, primarily psychology and sociology.