Kornea endotel hücrelerinde TGF-β ve inhibitörlerinin hücre proliferasyonu ve hücre yaşlanması üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of TGF- β and TGF- β inhibitors on cell proliferation and senescence in human corneal endothelial cells
- Tez No: 739882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KILIÇ TOPRAK, DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇÖRT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Göz Hastalıkları, Physiology, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kornea endotel hücrelerinin in vivo çoğalma kapasiteleri sınırlıdır. Patolojik koşullar altında, endotel hücre kaybı kornea ödemine bağlı kalıcı görme kaybına neden olur. Kornea endotel yetmezliğinin bugün için tek tedavisi kornea naklidir. Ancak, tüm dünyada kornea donör temininde ciddi sıkıntılar yaşanması araştırmacıları insan kornea hücrelerinin in vitro çoğaltılmasına dayanan hücre temelli tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi yönüne sevk etmektedir. Bu çalışmada TGF-β, ITD-1 (TGF-β inhibitörü) ve SB431542'nin (TGF-β resptör inhibitörü) insan kornea endotel hücrelerinin proliferasyon, fonksiyon ve senesens özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda insan kornea endotelyal hücre hattı kullanılarak kontrol, TGF-β1, ITD-1, SB431542, TGF-β1+ITD-1 ve TGF-β1+SB431542 deney grupları oluşturuldu. Bu hücre gruplarında proliferasyon yetenekleri BrdU analiziyle, ZO-1 ve COL8A2 kornea endotel hücre belirteçleri RT-PCR ile, hücre yaşlanması SA-β-Gal boyamasıyla ve TGF-β1 seviyeleri Elisa yöntemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The in vivo proliferation capacity of corneal endothelial cells is limited. Under pathological conditions, endothelial cell loss causes permanent vision loss due to corneal edema. Currently, the only treatment for corneal endothelial failure is corneal transplantation. However, serious problems in the supply of corneal donors all over the world lead researchers to develop cell-based treatment approaches based on in vitro proliferation of human corneal endothelial cells. In this study, it was aimed to investigate the effects of TGF-β, ITD-1 (TGF-β inhibitor) and SB431542 (TGF-β receptor inhibitor) on proliferation, function and senescence properties of human corneal endothelial cells. In our study, control, TGF-β1, ITD-1, SB431542, TGF-β1+ITD-1 and TGF-β1+SB431542 experimental groups were formed using human corneal endothelial cell line. Proliferation abilities in these cell groups were evaluated by BrdU analysis, corneal endothelial cell markers ZO-1 and COL8A2 by RT-PCR, cell senescence by SA-β-Gal staining and TGF-β1 levels by Elisa method.