Pankreas kistlerinde metabolik ve kist ile ilişkili yeni malignite prediktörleri var mıdır?
Are there new metabolic or CYST related malignancy predictors in pancreatic CYSTS?
  1. Tez No: 739889
  2. Yazar: KADİR ULUÇ ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Neoplastik kistlerin malignite potansiyeli olduğundan tanısını erken koymak prognoz açısından önem taşır. Bu çalışmanın amacı, pankreas kist sıvısı örneğinde premalignite ile ilişkili bir belirteç bulmak ve malignite gelişmeden hastalara tedavi şansı sunmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 2020-2022 yılları arasında rutin endoskopi ünitesine pankreas kist aspirasyonu için yönlendirilen 18 yaş üzeri 100 hasta değerlendirildi. Bu hastaların 53'ü İİAB için uygundu ve çalışmaya dahil edildiler. Hastaların demografik özellikleri, pankreatit öyküleri, alkol kullanım bilgileri, kistlerin görüntüleme özellikleri, pankreas kist sıvısında ve serumda bakılan albumin, LDH, total protein, glukoz, CEA, amilaz, lipaz, trigliserid, kolesterol, serum-kist albumin farkı, serum-kist glukoz oranı, kist sitolojisi ve EUS bulguları elde edildi. Hastalar kist sitolojileri ve cerrahi tanılarına göre premalign/malign ve benign olarak 2 gruba ayrıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 26.0 kullanıldı. Bulgular: 53 hastadan 29'u erkekti (%54,7). Ortalama hasta yaşı 55±15 yıl, ortalama takip süresi ise 11,1±5,8 aydı. Solid nodül varlığı, kontrast tutulumu, alkol kullanımı ve pankreatit öyküleri değerlendirildiğinde malign ve benign gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Kist sıvısında bakılan albümin, total protein, glukoz, CEA, kolesterol, serum-kist albümin farklarında ve glukoz oranlarında malignite açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı. ROC analizi ile sınır değerler belirlendi. Tahmini rölatif risk oranları (OR) kist albumin24 ng/ml, kist kolesterol2.5 ve serum-kist glukoz oranı>1.3 için sırasıyla: 29 (p:0.005, %95 GA: 2.7-306), 27 (p:0.006, %95 GA: 2.5-284), 8.4 (p:0.01, %95 GA: 1.6-42), 9.2 (p:0.003, %95 GA: 2.1-39.5), 17.5 (p:0.019, %95 GA: 1.5- 191), 16 (p:0.022, %95 GA: 1.4-171) ve 13 (p:0.006, %95 GA: 2-81) olarak bulundu. Sonuç: Kist sıvısında yüksek CEA, düşük glukoz, albumin, kolesterol ve total protein ile yüksek serum-kist albumin farkı ve serum-kist glukoz oranı pankreas kistlerinde maligniteyi ön görmede basit, pratikte kullanılabilir belirteçlerdir.
Özet (Çeviri)
Background: Early diagnosis of neoplastic cysts is important for prognosis as they have the potential of malignancy. The aim of this study is to find a marker in pancreatic cyst fluids related to premalignancy and provide an opportunity of treatment before malignancy occurs. Material and Methods: In our study, 100 patients above the age of 18 who were referred to endoscopy unit for pancreatic cyst aspiration between 2020-2022 were evaluated. 53 of these patients were eligible for FNA and were included in this study. Demographical features, history of pancreatitis, alcohol consumption, imaging features of cysts; LDH, total protein, glucose, CEA, amilase, lipase, triglyceride, cholesterol of serum and cystic fluid, serum-cyst albumin gradient, serum-cyst glucose rate, cyst cytology and EUS findings were obtained. Patients were divided into 2 groups as benign and premalign/malign cysts according to cytology or surgical specimen. SPSS 26.0 was used for statistical analysis. Results: Of the 53 patients, 29 were male (54.7%). Mean age was 55±15 years and mean follow-up period was 11.1±5.8 months. There were no statistically significant differences between the malign and benign groups in terms of solid nodule presence, contrast enhancement, alcohol abuse and history of pancreatitis. Albumin, total protein, glucose, CEA, cholesterol of cystic fluid, serum-cyst albumin gradient and serum-cyst glucose rate were significantly different between malign and benign groups. Cut-off values were determined via ROC analysis. Odds ratios (OR) for cyst albumin24 ng/ml, cyst cholesterol2.5 and serum-cyst glucose rate>1.3 were: 29 (p:0.005, %95 CI: 2.7-306), 27 (p:0.006, %95 CI: 2.5-284), 8.4 (p:0.01, %95 CI: 1.6-42), 9.2 (p:0.003, %95 CI: 2.1-39.5), 17.5 (p:0.019, %95 CI: 1.5-191), 16 (p:0.022, %95 CI: 1.4-171) and 13 (p:0.006, %95 CI: 2- 81), respectively. Conclusion: High CEA, low glucose, albumin, cholesterol and total protein levels in cyst fluid as well as high serum-cyst albumin gradient and serum-cyst glucose rate are simple, practically usable markers for predicting malignancy in pancreatic cysts.