Discursive strategies in the Brexit debate: The economy
Brexit tartışmalarında söylem stratejileri: Ekonomi
- Tez No: 739917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasını ve Avrupa Birliği'nde kalmasını savunan, Vote Leave ve Vote Remain kampanyalarını temsil eden konuşmacıların 21 Haziran 2016 tarihinde BBC'de canlı yayınlanan Avrupa Birliği üyeliği referandum tartışmasında kullandıkları (övgü, saldırı ve savunma) söylem stratejilerini incelemektir. Tezde incelenen tartışma programı, veri setinin zaman aralığı, yayın organı (radyo/ televizyon), yayın biçimi (bant kaydı / canlı), program türü ve kamuoyu ilgisi doğrultusunda filtrelenmesi sonucunda seçilmiştir. Tartışma, kelimesi kelimesine ELAN Transkripsiyon Yazılımında yazıya aktarılmıştır. Söylem stratejileri nicel içerik analizi yaklaşımıyla işlemselleştirilmiş ve kodlama aracı olarak MAXQDA kullanılmıştır. Ekonomi konusunda Vote Remain kampanyasının Vote Leave kampanyasına kıyasla daha avantajlı konumda olması dolayısıyla, Vote Remain kampanyasının baskın stratejisinin övgü olması ve status quo'ya meydan okuyan Vote Leave kampanyasının baskın stratejisinin ise saldırı olması öngörülmüştür. Araştırmanın sonucunda, beklentiler doğrultusunda Vote Leave kampanyasının dominant stratejisinin saldırı olduğu, fakat Vote Remain kampanyasının dominant stratejisinin öngörüldüğü gibi övgü değil saldırı olduğu bulunmuştur. Tezde, kamuoyunun status quo'dan memnuniyetsizliğinin ve on yıllardır süre gelen Avrupa şüpheciliğinin Vote Remain kampanyasını saldırıyı övgüden daha sık kullanmaya yönlendirdiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to scrutinize discursive strategies (attack, acclaim, and defense) the Leave and Remain campaigners employed during the section on the economy in the United Kingdom European Union membership referendum debate, which was broadcasted live on BBC on 21 June 2016. The data was selected according to five criteria; time frame, broadcasting medium (radio/television), broadcasting type (pre-recording/ live broadcasting), genre, and public appeal. The debate was transcribed verbatim in ELAN Transcription Software. A quantitative content analysis approach was adopted to operationalize the discursive strategies, and the coding instrument was MAXQDA. In the economy section, the dominant strategy for the Remain campaign, the incumbent or the defendant of the status quo, was expected to be acclaim. As the challenger of the status quo, the Leave campaign's dominant strategy was expected to be attack. Consistent with the expectations, it was found that the Leave campaign attacked more than they acclaimed and defended. Nevertheless, against expectations, the Remain campaign's dominant strategy was proved to be attack. The thesis argues that the degree of public discontent with the status quo and the cumulative effect of decades-long Euroscepticism caused the Remain campaign to attack more and acclaim less during the economy section of the live European Union referendum debate.