Gendered social imaginaries in the Turkish humanitarian field: The strategies of Syrian refugee women to reach aid
Türkiye'de insani yardım sahasında cinsiyetlendirilmiş toplumsal kurgular: Suriyeli mülteci kadınların yardıma ulaşma stratejileri
  1. Tez No: 778730
  2. Yazar: AMINATH NISHA ZADHY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAHİRE ERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Ankara'da yaşayan Suriyeli mülteci kadınların sistemsel olarak insani yardıma bağlı kalmaya mecbur bırakılmakla nasıl başa çıktıklarını incelemektedir. Cinsiyetlendirilmiş toplumsal kurgular, çalışmanın teorik çerçevesi olarak kullanılmıştır. Bu çalışma, öncelikle mülteciliğin cinsiyetlendirilmiş bir tecrübe olduğu ve cinsiyetin insani yardımı düzenlemek için kullanılan bir araç olduğu görüşüne dayanarak, insani yardım sahasındaki aktörlerin cinsiyet şemalarını hem kurumsal hem de kişiler arası şekillerde nasıl kullandıklarını göstermektedir. İnsani yardım çalışanları ile yardım alan kadın mülteciler arasındaki etkileşime özellikle dikkat çekilmesi, insani yardım sahasında hak ediş kategorilerini belirleyen söylemsel yapılardan doğan kalıplardan nasıl cinsiyetlendirilmiş toplumsal kurgular çıkarıldığına ışık tutmaktadır. Özellikle mülteci kadınlarla bağdaştırılan kadın savunmasızlığı insani yardım hareketlerini yönlendiren elzem bir kalıpken, bu çalışma mülteci kadınların insani yardıma erişimlerinin önünde engel teşkil eden çelişkili cinsiyetlendirilmiş kalıplarla nasıl mücadele ettiklerini, buna cevaben de insani yardım alan ideal kişi rolüne uyum sağlamaya çalışırken birtakım davranışları rasyonalize etmeye ve bazı stratejileri uygulamaya yöneldiklerini açığa çıkarmaktadır. Alan araştırmasında, Ankara'da Suriye'li mültecilerin yoğun olduğu birçok bölgede 20 mülteci kadın ve insani yardım çalışanı ile derin kapsamlı, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, bu görüşmeler katılımcı gözlemleri ile tamamlanmıştır. Alan araştırmasından elde edilen veriler; ulus, bölge ve mahalle olmak üzere üç farklı düzeyde incelendiğinde formel-enformel eksende insani yardım uygulamalarının önemini daha da net bir şekilde gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates how Syrian refugee women in Ankara cope with their systematically enforced dependency on humanitarian aid. It uses gendered social imaginary as the theoretical framework. With the initial premise that refugeehood is a gendered experience where gender is a logic of organising humanitarian aid, it demonstrates how actors in the humanitarian field deploy gendered templates at both organisational and interpersonal levels. Paying particular attention to the interactions between humanitarian aid workers and refugee women sheds light on how gendered social imaginaries are drawn from templates emerging from discursive constructions that delineate deservingness categories in the humanitarian field. While female vulnerability predominantly associated with refugee women is a vital template guiding humanitarian enactments, the study exposes how refugee women have to simultaneously contend with contrasting gendered templates that act as barriers to their access to aid, leading them to rationalise specific behaviour in response and deploy specific strategies as they attempt to conform to the role of the ideal humanitarian subject. In the field study, in-depth, semi-structured interviews with 20 refugee women and aid workers were conducted, complemented by participant observation in multiple sites in Ankara where Syrian refugees are concentrated. The data from the field study further illustrated the significance of humanitarian aid practices along the formal-informal axis when examined at three levels – the national, the district and the neighbourhood.