Anonim şirketlerde azınlık hakları
Minority shareholder's rights in the joint stock company
- Tez No: 739925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anonim şirketler kural olarak çoğunluk ilkesine göre yönetilir ve kararlar genel kurulda çoğunluğun olumlu oyu ile alınır. Bu durum azınlığın ve şirketin menfaatlerini çoğunluğun gölgesi altında bırakır. Bu sorunun çözümü için azınlığa bir takım haklar tanınmış ve azınlık çoğunluğun baskısından korunmuştur. Halka açık olmayan anonim şirketlerde sermayenin %10'una sahip hissedarlar ile halka açık anonim şirketlerde sermayenin %5'ine sahip hissedarlar azınlığı oluşturur. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun azınlığa tanıdığı hakların kullanılabilmesi için pay sahibi ya da pay sahiplerinin şirketin türüne göre belirtilen orana ulaşması gerekir. 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda azınlığa kimi haklar tanınmıştır fakat 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile uygulamada azınlığın karşılaştığı sorunlara ilişkin çözümler getirilmiş ve azınlığa daha geniş haklar tanınmıştır. Bu çalışmada 6102 Sayılı Kanun'da azınlığa tanınan haklar olumlu azınlık hakları ve olumsuz azınlık hakları başlığı altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a rule, joint-stock companies are governed by the majority principle, and decisions are taken with the affirmative majority vote in the general assembly. This position leaves the minority and company interests in the shadow of the majority. As a solution, the minority was granted several rights and therefore protected from the majority's oppression. Shareholder(s) who own 10% of the capital in private equity firms and 5% in public joint-stock companies constitute the minority. To exercise the rights granted to the minority by the Turkish Commercial Code No. 6102, the shareholder(s) must reach these specified rates per company type. In Turkish Commercial Code No. 6762, some rights were granted to the minority. However, with the Turkish Commercial Code No. 6102, the problems faced by the minority in practice were provided with appropriate solutions, and broader rights were granted to the minority. Therefore, in this study, the rights granted to the minority in the Code No. 6102 are examined as positive minority rights and negative minority rights.