Karşılıksız çek ve Türk hukukunda düzenlenişi
Dud cheque and its regulation in Turkish law
  1. Tez No: 739924
  2. Yazar: BATUHAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çek; kanunlarda belirtilmiş olan şekli koşullara tabi, belirli bir meblağ paranın ödenmesini konu alan, yalnızca bir banka üzerinden düzenlenebilen, ibrazı ile birlikte ödenmesi gereken, havale niteliğinde bir senettir. Modern toplumlarda ekonomik hayata pek çok fayda sağlayan ve kullanımı giderek artan çek, ticari ilişkilerde önem arz etmektedir. Çeke dair güvenin güçlendirilmesi, kullanımının arttırılması ve karşılıksız çek keşide edilmesini önlemek amacıyla 6728 sayılı“Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”09.08.2016 tarihinde yürürlüğe girmiş ve bu kanunla Türk Ticaret Kanunu ve Çek Kanunu'nda önemli değişiklikler yapılmış ve çek güncel halini almıştır. Çalışmamızda; yapılan bu güncel değişiklikler ışığında karşılıksız çek kavramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A cheque; is a bill that partakes of money order, subject to form conditions that are stated in the laws, can be issued only via a bank and must be paid with its presentation. In modern societies cheque is quite advantageous for economic life and its usage has been gradually increasing, which is also significant for commercial relations as well. Law number 6728,“The Law on the Amendment of Certain Laws for the Improvement of the Investment Environment”entered into force on 09.08.2016 to strengthen the faith in the cheque, increase its use and prevent the drawing of the dud cheque. So, with this law, important changes were amended in the Turkish commercial code and cheque law, and the cheque has become up-to-date. In the consideration of these amendments, the concept of the dud cheque has been analysed in this examination.