Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik, sınıf yönetimi becerileri ve teknolojik pedagojik alan bilgilerine yönelik algıları arasındaki ilişki
The relationship between Turkish teachers' self-efficacy, classroom management skills and perceptions of technological pedagogical field knowledge
- Tez No: 739951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ana dili öğreniminin gerçekleştirildiği Türkçe dersi tüm öğrenme alanlarının temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle günümüzde hızla gelişen teknoloji ile Türkçe derslerini zenginleştirmek ve öğrenimi daha etkili hale getirmek önemli olmaktadır. Öğrenme ortamlarını etkili bir hale getirmekte ise öğretmen en önemli aktördür. Bu bağlamda Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik, sınıf yönetimi becerilerini ve teknolojik pedagojik alan bilgilerine yönelik algılarını ve bunlar arasındaki ilişkiyi incelemek önemli bir araştırma alanını oluşturmuştur. Ele alınan bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik, sınıf yönetimi becerileri ve teknolojik pedagojik alan bilgilerine yönelik algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu temel amaç çerçevesinde Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik, sınıf yönetimi becerileri ve teknolojik pedagojik alan bilgileri ayrı ayrı incelenmiştir. Aynı zamanda Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik inançları, sınıf yönetim becerileri ve teknolojik pedagojik alan bilgileri yeterlilikleri ile cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığına bakılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde görev yapmakta olan Türkçe öğretmenleri oluşturmuştur. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada veriler“Öğretmen Öz Yeterlilik Ölçeği”,“Sınıf Yönetimi Becerisini Değerlendirme Ölçeği”ve“Teknoloji Kullanım Ölçeği”olmak üzere üç ölçek kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan 326 Türkçe öğretmeninden toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik düzeyleri inançlarının“çok yeterli”, sınıf yönetimi becerilerinin“çok yeterli”ve teknoloji kullanım düzeylerinin“oldukça yeterli”olduğu tespit edilmiştir. Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik düzeyleri, sınıf yönetimi becerileri ve teknoloji kullanım düzeyleri arasında pozitif yönde, doğrusal bir ilişki olduğu saptanmıştır. Türkçe öğretmenlerinin öz yeterlik, sınıf yönetimi becerileri ve teknoloji kullanımları demografik değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish course, in which mother tongue learning takes place, forms the basis of all learning areas. For this reason, it is important to enrich Turkish lessons and make learning more effective with the rapidly developing technology today. One of the biggest actor in making learning environments effective is the teacher – in this context, examining the perceptions of Turkish teachers' self-efficacy, classroom management skills and technological pedagogical content knowledge and the relationship between them constitued an important research area. The aim of this research is to determine the relationship between Turkish teachers' self-efficacy, classroom management skills and their perceptions of their technological pedagogical knowledge. Within the framework of this main purpose, Turkish teachers' self-efficacy, classroom management skills and technological pedagogical content knowledge were examined separately. At the same time, it was examined whether there was significant difference between the self-efficacy beliefs, classroom management skills and technological pedagogical content knowledge competencies of Turkish teachers and the variables of gender age and professional seniority. The universe of the research consisted of teachers working in İstanbul in 2021-2022 academic year, in the study in which the relational screening model was used the data were collected using three different scales teacher self-efficacy scale, classroom management skills assessment scale and technology use scale.The data collected from 326 Turkish teachers participating in the research were transformed in computer environment and analyzed. As a result of analyzes, it was determined that the self-efficacy beliefs of Turkish teachers were very sufficient, their classroom management skills ware very sufficient, and their technology usage levels were quite sufficient it has determined that there is a positive linear relationship between Turkish teachers' self-efficacy levels classroom management and technology use. İt haw been determined that Turkish teachers' self-efficacy levels, classroom management and technology use da not differ statistically according to demographic variables.