Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin bilgi teknolojisi kullanımına yönelik öz-yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of Physical Education and Sports Teachers' self-efficacy levels towards the use of information technology
- Tez No: 937274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin teknoloji kullanımına yönelik öz-yeterlik düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Antalya ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 442 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan bireyler tesadüfi yöntem ile seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Deniz ve Algan (2013) tarafından oluşturulan“Eğitimde Bilgi Teknolojileri Kullanımı Öz-Yeterlik Öğretmen Değerlendirme Formu”ve demografik özellikleri sorgulayan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21 IBM istatistik paket program kullanılmıştır. Verilerin hesaplanması için her alt boyutun ortalaması ve ölçek toplam puanı alınmıştır. Tüm karşılaştırmalı istatistikler bu puanlar üzerinden yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the self-efficacy levels of physical education and sports teachers regarding technology use. The sample of the research consists of 442 physical education and sports teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in Antalya. Individuals participating in the research were selected by random method. As a data collection tool in the research; The“Self-Efficacy Teacher Evaluation Form for the Use of Information Technologies in Education”created by Deniz and Algan (2013) and the“Personal Information Form”questioning the demographic characteristics were used. SPSS 21 IBM statistical package program was used to evaluate the data obtained. For the calculation of the data, each The average of the sub-dimension and the total score of the scale were taken. All comparative statistics were made on these scores. The Shapiro-Wilk test was used to analyze whether the data showed normal distribution. System Knowledge Self-efficacy sub-dimension mean, Basic Skills Self-efficacy sub-dimension mean, Spreadsheet-Based Classroom Management sub-dimension mean, Technology-Based Educational Activities Organization sub-dimension mean and Scale Total score do not have normal distribution values.