Avrupa bütünleşmesi sürecinde Avrupa Parlamentosu'nun yeri ve önemi
- Tez No: 73995
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET“Avrupa Bütünleşmesi Sürecinde Avrupa Parlamentosu'nun Yeri ve Önemi”başlıklı çalışmada, Avrupa Topluluğu'nun kurumlarından biri olan Avrupa Parlamentosu'nun gelişim süreci, yetkileri ve gelecekte alabileceği görünüm incelenmiştir. Giriş Bölümü'nde Avrupa Topluluları'nın kuruluş ve tarihsel gelişimi hakkında genel bilgi verilmiş ve tez konusu olarak neden Avrupa Parlamentosu'nun seçilmiş olduğu belirtilmiştir. Çalışmanın Birinci Bölümü'nde Avrupa Topluluğu'nun kurumsal yapısı incelenmiştir. Buradaki amaç, Avrupa Parlamentosu'nun Topluluk içindeki yerinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla Topluluğu'un kurumsal yapısı hakkında genel bir fikir verebilmektir. İkinci Bölüm'de Parlamento'nun Topluluk içindeki yeri ve önemine, tarihsel gelişimine ve sahip olduğu yetkilere değinilmiştir. Son bölümde ise, Topluluğun geleceği açısından bir dönüm noktası teşkil edecek olan 1996 Hükümetlerarası Konferans'a ve bunun sonucunda ortaya çıkan Amsterdam Antlaşması'na Topluluğa, Topluluk Kurumlarına ve Avrupa Parlamentosu'na getirdiği değişiklikler açısından değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise, bu çalışma ile varılan sonuç belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The thesis entitled“The Place and Importance of the European Parliament in the European Integration Process”has aimed to study about the development progress, the power and the future appearance of the European Parliament, one of the institution of the European Community. At the First Chapter, institutional structure of the European Community and the inter institutional relations has been touched in order to more clearly consider the place of the Parliament in the Community. At the Second Chapter the place and the importance, the historical background and the powers of the European Parliament has been examined. At the last Chapter the Intergovernmental Conference and the Treaty of Amsterdam, which are the milestone of the European Community and for its future, have been studied in the view of the Community Institutions and the Parliament according to the new provisions and changes.