Okul öncesi öğretmen adaylarının durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of pre-school teacher candidates' state-trait anxiety levels according to some variables
- Tez No: 739961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu araştırmada ilk olarak, okul öncesi öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğretmen adaylarının kaygı düzeylerini yükselten faktörlerden hangilerinin öğretmen adayları açısından belirleyici olup, gündelik hayatlarında başat rol oynadığına yönelik güncel bilgi edinmek amaçlanmıştır. Bununla birlikte, durumluk ve sürekli kaygı ilişkisinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi, durumluk ve sürekli kaygı düzeyi ile bağlantılı demografik faktörlerin belirlenmesi de hedeflenmiştir. Bu nicel araştırmada değişkenler arası korelasyonların belirlenmesinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenim gören 367 okul öncesi eğitimi öğretmen adayından oluşmaktadır. Anket sonuçları, katılımcıların (n=367) %82,5'inin gelecekte iş bulamama olasılığına karşı birincil düzey ve büyük oranlarda kaygı duyduklarını göstermiştir. Okul öncesi öğretmen adaylarının yalnızca %4.2'sinin hiçbir şekilde işsizlik kaygısı duymadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların %74.8'i atanamama konusunda ileri düzeylerde kaygılı olduklarını belirtmişlerdir. Okul öncesi öğretmen adaylarının %95.4'ü KPSS sınavında başarısız olmaya yönelik belirli oranlarda kaygı duyumsadıklarını (74,5'i yüksek düzey) belirtirken, katılımcıların yalnız %4.6'sı KPSS sınavında başarısız olmaya yönelik hiçbir kaygı taşımadıkları bilgisini paylaşmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarında durumluk ve sürekli kaygı düzeyini etkileyen demografik değişkenlerin ele alındığı bu araştırmada öğretmen adaylarında durumluk ( =42,56) ve sürekli kaygı ( =47,59) düzeyinin orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Okul öncesi öğretmen adaylarında durumluk ve sürekli kaygı düzeyi arasındaki ilişki incelendiğinde anlamlı pozitif yönde ve yüksek bir ilişki olduğu ( r=.72,p=.000. Detarminasyon katsayısı: (r^2) %52) ve durumluk kaygı düzeyinin yükselmesinin sürekli kaygıyı arttıran bir unsur olduğu bulunmuştur. Öğretmen adaylarının demografik özelliklerinden hareketle, kayıtlı oldukları sınıf ve anne eğitim düzeyine göre durumluk kaygı düzeyinin anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bununla birlikte, aile gelir düzeyine göre durumluk ve sürekli kaygı düzeyinin farklılaştığı; yaş, baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısına göre durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin farklılaşmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to obtain accurate and up-to-date information about the factors influencing anxiety levels of preschool teacher candidates, which play decisive and a dominant role in their daily life. This study also aimed to test the relationship between state-trait anxiety levels according to various variables, and determine the demographic factors associated with the level of state and trait anxiety. In the present quantitative study the correlational survey model was used to determine correlations between the variables. The study group of this research was made up of 367 preschool teacher candidates at the Akdeniz University in Antalya, Turkey. The detailed results of the survey showed that about 82.5% of the participants (n=367) are very scared of not getting a job in the future or fear unemployment. The results revealed that 4.2% of preschool teacher candidates are optimist about the future and they do not afraid of being unemployed. 74.8% of the participants stated that they were highly anxious about not to be appointed to teachership. 95.4% of preschool teacher candidates have pointed out that they became certain amount of anxious (74.5% of the participants experience intense anxiety) over failure in the Public Personnel Selection Examination (KPSS). Only 4.6% of the participants report that they had no concerns about failing the KPSS exam. In this research, which the relationship between pre-service teachers' state anxiety and trait anxiety levels and demographic variables also examined, it was seen that the state anxiety ( =42,56) and trait anxiety ( =42,56) levels of pre-service teachers are at moderate level. The findings revealed a statistically significant positive relationship (r=.72,p=.000. Determination coefficient: (r^2) 52%) between state and trait anxiety levels of pre-service teachers. Our tests indicated that the level of state anxiety increased, trait anxiety level also increased. Based on the demographic characteristics of the pre-service teachers, it was determined that the level of state anxiety differed significantly according to the variable of the education level of the mothers and class level of students. On the other hand, state and trait anxiety levels differ according to the variable of family income; it was concluded that state and trait anxiety levels did not differ according to age, the education level of the fathers and number of siblings.