Çölyak hastalarında FGF-21 düzeylerinin büyüme ile ilişkisi
The relationship of FGF-21 levels with growth in celiac patients
- Tez No: 739960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fibroblast büyüme faktör-21 (FGF-21) malabsorbsiyon veya uzun dönem açlıkta büyüme hormonu direnci yaparak büyümeyi etkiler. Çölyak hastalığı (ÇH) malabsorbsiyon yaparak boy kısalığına neden olmaktadır. Bu çalışma ile FGF-21 düzeylerini ölçüp boy, vücut ağırlığı, İnsüline benzer büyüme faktör-1 (IGF-1), bazal büyüme hormonu (BH) düzeyleri ile ilişkisini araştırmayı planladık. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Hastahanesinde yeni tanı alan toplam 30 çölyak hastası dâhil edildi. Diyet programından önce boy, kilo ölçümleri ve sistemik muayeneleri yapılıp kayıt edildi. Kronik hastalığı ve çölyak diyet uyumsuzluğu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bu hastalardan diyet öncesinde ve sonrasında FGF-21, BH, IGF-1 düzeyleri için 2 cc kan örneği alınıp 3500 devirde santrifüj edilip -80°C de saklanıp ELİSA yöntemi ile mikrobiyoloji laboratuvarında çalıştırıldı. Çalışmaya dâhil edilen 30 hastanın 16'sı (%53,3) kız 14'ü (%46,7) erkek, yaş ortalaması 9,3±3,8 (min=2-maks=16) saptandı.
Özet (Çeviri)
Fibroblast growth factor-21 (FGF-21) affects growth by malabsorption or growth hormone resistance in long-term fasting. Celiac disease (CD) causes short stature by malabsorption. In this study, we planned to measure FGF-21 levels and investigate their relationship with height, body weight, Insulin-like growth factor-1 (IGF-1), basal growth hormone (GH) levels. A total of 30 celiac patients newly diagnosed in Fırat University Hospital were included in the study. Before the diet program, height, weight measurements and systemic examinations were made and recorded. Patients with chronic disease and celiac diet incompatibility were excluded from the study. Before and after the diet, 2 cc blood samples were taken from these patients for FGF-21, GH, IGF-1 levels, centrifuged at 3500 rpm, stored at -80°C, and studied in the microbiology laboratory by ELISA method. Of the 30 patients included in the study, 16 (53.3%) were girls and 14 (46.7%) were boys, mean age was 9.3±3.8 (min=2-max=16).