Belediye hizmetlerine ait kriterlerin SWARA yöntemi kullanılarak sıralanması
Ranking municipality service criteria by using SWARA method
- Tez No: 739980
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHPARE TİMOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 650
Özet
İl, ilçe, kasaba veya köy halkının ortak ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kurulan ve genel karar birimleri halk tarafından seçilen kamu tüzelkişisi olan yerel yönetimler ülkelerin sosyo-ekonomik, kültürel, tarihsel ve siyasi yapılarından etkilenirler. Yerel yönetimler yerel halkın ihtiyaç, talep ve beklentilerine yönelik hizmetler vermektedir. Bu hizmetler sunulurken birinci hedef vatandaşların hizmetten memnuniyet düzeyini en üst düzeyde tutmaktır. Bu tez çalışmasında öncelikle hizmet, hizmet kalitesi, yönetim, yönetim çeşitleri, belediye ve belediyecilik gibi kavramlardan bahsedilmiştir. Daha sonra ÇKKV yöntemlerinden TOPSIS, VIKOR, PROMETHEE, ARAS, ELECTRE, MACBETH, AHP, ANP, ENTROPI, CRITIC, DEMATEL, LBWA ve ROC'tan bahsedilmiştir. Daha önce belediye hizmetleriyle ilgili, ÇKKV kullanılarak hizmetlere ait bir önem sıralaması çalışması yapılmadığı görülmüştür. Bu nedenle tezin uygulama kısmında güncel ÇKKV yöntemlerinden SWARA yöntemi kullanılarak İstanbul'daki 39 ilçe belediyesinin verdiği ilçe belediye hizmetleri için hizmet alan bireylerin belediye hizmetlerini önemseme düzeyleri ve hizmet öncelik sıralamaları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 39 ilçeden 1009 kişiden anket yoluyla alınan cevaplar SWARA yöntemiyle hesaplanmış ve hizmetlere ait öncelikler belirlenmiştir. İstanbul genelinde yaşayan vatandaşların, ilçe belediyelerinin verdikleri hizmetleri önemseme düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşabileceği düşünüldüğünden MANOVA ve t-Testi kullanılarak sıralamalar açısından anlamlı farklar olup olmadığı incelenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda elde edilen bulgular belediye yetkililerince vatandaş beklentisinin hangi hizmetlerde yoğunlaştığı, taleplerin ne olduğunun tespitinde kullanılabilir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda benzer bir çalışma büyükşehir belediyelerinin verdikleri hizmetler için de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Local governments are public legal entities established to meet the common needs of the people of provinces, districts, towns, or villages which also have general decision-making units that are elected by the people, and are affected by the socio-economic, cultural, historical, and political structures of the countries. Local governments provide services for the needs, demands, and expectations of the local people. While providing local services, the initial goal is to keep the service satisfaction level of the citizens at the highest level. In this thesis, first of all, concepts such as service, service quality, management, management types, municipality, and municipalism are mentioned. Afterward, AHP, ANP, TOPSIS, VIKOR, PROMETHEE, ARAS, COPRAS, ENTROPY, DEMATEL, and CRITIC, which are MCDM methods, are mentioned. It has been observed that there has not been a study that prioritized municipal services using MCDM before. For this reason, in the application part of this thesis, there is an attempt to determine the level of importance of municipal services and service priority rankings of the individuals who receive services for the district municipality services provided by 39 district municipalities in Istanbul by using the SWARA method, one of the current MCDM methods. Accordingly, the answers received from 1009 people from 39 districts were calculated with the SWARA method, and the priorities of the services were determined. Since it is thought that the level of care which the citizen from many regions of Istanbul may differ according to the demographic features of that certain area, MANOVA and t-test are used to examine whether there are significant differences in terms of rankings. The findings obtained as a result of this thesis study can be used by the municipal authorities to determine which services the citizen expectation is concentrated on and what the demands of the citizens are. In addition, a similar study can be applied to the services provided by the metropolitan municipalities in the future.