Otomobil aluminyum alaşım jantının deformasyon ve yorulma davranışlarının bilgisayar destekli analiz ile incelenmesi
Examination of deformation and fatigue behavior of automobile aluminum alloy wheel rim by computer aided analysis
  1. Tez No: 739999
  2. Yazar: OZAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez kapsamında, Otomobil Alaşım Jantlarının standartlar kapsamında yapılan hızlandırılmış Virajda Yorulma Dayanım testinin Bilgisayar Destekli Analizi için yeni ve daha hassas tahmin imkanı yaratabilecek bir yöntem için çalışılmıştır. Tez içerisinde, giriş kısımında Araç Jantlarının fonksiyonelliği ve amacı ile tasarımı hakkında bilgiler verilmiştir. Sonraki bölümde, Jant Dayanım Testleri tanıtılarak, testler kapsamında hangi testin ne tür bir dayanımı test ettiği ve tasarım aşamasında jant için uyulması gereken tasarım kriterlerinden bahsedilmiştir. Genel kısımlarda, günümüze kadar yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilmiş sonuçlar irdelenmiştir. İrdelenen çalışmalardan, bilgisayar destekli analiz konusundaki yöntemlerden ömür tespiti için güçlü olan çalışmalardan alınan bilgilerle jant analizi için uygulanacak yöntem belirlenmiş ve analizler esnasında kullanılan cihazlar tanıtılmıştır. Literatür bilgilerinden elde edinilen verilerle, analizlerde kullanılmak üzere yorulma ömrünün nasıl elde edileceği bilgisi verilmiş ve yorulma-ömür grafiği oluşturulmuştur. Bu aşamadan sonra, çeşitli tasarım tipleri ile hem yorulma analizleri hem de gerilme analizleri tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thoughout the thesis, A new and more precise estimation method has been studied for the Computer Aided Analysis of the accelerated Cornering Fatigue Strength test of Automobile Alloy Wheels within the scope of the standards. In the thesis, in the introduction part, information about the functionality, purpose and design of Vehicle Wheels is given. In the next section, the Wheel Strength Tests were introduced, and which test tested what kind of resistance within the scope of the tests and the design criteria that should be followed for the rim during the design phase were mentioned. The studies carried out to date and the results obtained from these studies have been examined in the general sections. The method to be applied for the Alloy Wheel Analysis has been determined with the information obtained from the past studies, which are powerful for the determination of life, among the methods on computer aided analysis, and the devices used during the analyzes are introduced. With the data obtained from the literature, information on how to obtain the fatigue life to be used in the analysis was given and the fatigue-life graph was created. Fatigue Analyzes and Stress Analyzes were completed with various design types after this stage.