Davranışsal iktisat açısından kuşaklararası tüketici tercihlerinde sosyal medyanın etkisi
The effect of social media on intergenerational consumer preferences in terms of behavioral economics
- Tez No: 740025
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Geleneksel iktisat bireyi hiçbir faktörden etkilenmeyen, her zaman rasyonel kararlar alan, bir makine olarak görmekte ve tüketici davranışlarını matematiksel unsurlarla açıklamaya çalışmaktadır. İktisadın matematiksel bir perspektiften teorik temellere aktarılması iktisadi analizlerin gerçek hayata uygunluğunu açıklamada yetersiz kalmaktadır. Çünkü insan davranışları sadece matematiksel formüllerle açıklanacak kadar kesin ve rasyonel değildir. Gündelik yaşamda çevresel, sosyal, psikolojik ve teknolojik faktörler insan davranışlarını etkilemekte ve onları rasyonellikten uzaklaştırmaktadır. Geleneksel iktisadın insan rasyonel varlıktır varsayımını eleştiren davranışsal iktisat, zihinsel, duyuşsal ve çevresel faktörlerin insanların davranışlarını etkileyebileceğini ifade eder. Tüketicilerin karar süreçlerini inceleyen davranışsal iktisada göre tüketiciler kararlarında ancak sınırlı rasyonellik gösterebilmektedir. Bu tez çalışmasında tüketici karar ve davranışlarını etkileyebilecek teknolojik bir faktör olan sosyal medya kavramı ele alınmıştır. Sosyal medyanın sanal ağlar sayesinde bireylerin etkileşimini hızlandırıp harcama davranışlarını etkileyebileceğinden bahsedilmiştir. Literatürde yapılan çalışmalar incelenerek sosyal medyada oluşturulan değer ve normların her yaş gurubu bireylerin satın alma davranışlarını şekillendirebileceği görülmüştür. Sosyal medyanın gelişim aşamalarının her kuşak döneminde farklı olması kuşaklar üzerindeki etkinliğini de farklılaştırmaktadır. Ancak bu etkinin yine de her yaş grubu üzerinde irrasyonel davranışlara neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Traditional economics, sees the individual as a machine that is not affected by any factor, always makes rational decisions, makes the right decisions in every situation and tries to explain consumer behavior with mathematical elements. Transferring economics from a mathematical perspective to theoretical foundations is insufficient to explain the relavance of economic analyzed to real life. Because human behaviors are not precise and rational enough to be reduced to only mathematical formulas. In daily life, environmental, social, psychological and technological factors affect human behavior and drive them away from rationality. Behavioral economics, which criticizes the assumption of traditional economics that human is a rational being, states that mental affective and environmental factors can affect people's behavior. According to behavioral economics, which examines the decision processes of consumers, consumers can only show limited rationality in their decisions. In this thesis, the concept of social media, which is a technological factor that can affect consumer decisions and behaviors, is discussed. It has been mentioned that social media can accelerate the interaction of individuals and affect their spending behavior thanks to virtual networks. When the studies in the literature are examined, it has been seen that the values and norms created in social media can shape the purchasing behaviors of individuals of all age groups. The fact that the development stages of social media are different in each generation period also differentiates the effectiveness on generations. However, it has been observed that this effect stil causes irrational behaviors on all age groups.