Madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi
Comparative investigation and assessment of occupational HEALTH and safety legislation in the mining
  1. Tez No: 740073
  2. Yazar: AYDANUR GÜNGÖR GÖKBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET MUSTAFA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Mining Engineering and Mining, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
18. yy da sanayi devrimi ile beraber madenlerde çalışma koşulları ağırlaşmış ve iş kazalarında artışlar meydana gelmiştir. Başlarda önemsenmeyen bu konu, zamanla sanayinin geliştiği ülkelerde verimliliğin düşmesine, üretimin azalmasına, maddi kayıpların artmasına sebep olmuş ve yüzlerce insanın ölümüne sebep olan bazı büyük felaketlerden sonra önem kazanmış ve gelişmiştir. Ülkemizde ise yakın geçmişte iş sağlığı ve güvenliğinde köklü değişime gidilmiş, birçok yeni kanun çıkarılmıştır. 2012 yılında kabul edilen ve yürürlüğe giren 6331 sayılı kanun iş güvenliği konusunda en kapsamlı çalışmadır. Ancak, Avrupa Birliğine uyum için hazırlanan bu kanun yürürlüğe girerek olumlu bir gelişme sağlamış olmasına rağmen uygulamada iş kazalarında beklenen ölçüde azalmayı sağlayamamıştır. Bu tez çalışmasında maden faaliyetlerini güvenli ve verimli şekilde yapan; Amerika Birleşik Devletleri'nin ve Avustralya'nın madencilik sektöründeki yasal mevzuatları ve maden iş kazalarına ilişkin istatistiksel bilgiler incelenmiştir. Bu ülkelere ait mevzuat ve istatistikler Türkiye'nin bu alandaki yasal mevzuatları ve istatistikleriyle karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Son olarak yasal mevzuatın madencilikte iş güvenliğine olan etkisi tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, with the industrial revolution, working conditions in the mines became more severe and number of occupational accidents increased. This issue, which was not taken into consideration initially, has caused productivity to decrease in the industrialized countries over time. Occupational health and safety gained importance and developed after some major occupational disasters that caused decrease in productivity, production, whereas increase in material losses. In Turkey, there has been a radical change in occupational health and safety and many new legislations were introduced in the recent years. Law No. 6331 has been in effect since 2012 and is the most comprehensive legislation on occupational safety historically in Turkey. Although this law, which was prepared for the European Union Access, came into effect and provided a positive impact, it could not provide the expected improvement in the number of occupational accidents. In this thesis, the occupational health and safety regulations in the mining sector of the United States, Australia and Turkey will be studied multi-dimensionally and then statistical information on mining occupational accidents will be compared. Finally, the impact of legal legislation on occupational safety in mining will be discussed and its positive and negative aspects will be discussed.