Analyzing the impact of process smells in code review
Kod inceleme surecinde uygunsuzluk etkisinin analizi
- Tez No: 740078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kod degerlendirme, modern yazılım gelistirme sırasında yapılan degisiklerde cıkabilecek potansiyel problemleri saptama ve kaynak kodunu gelistirmede oldukca onemli bir asamadır. Gelistiriciler ideal kod inceleme surecinde birtakım kurallara baglı kalmaktadırlar. Bu kurallardan sapmalar, kod degerlendirme uygunsuzlukları (smells) olarak da bilinir ve kod degerlendirmenin cıktılarını dogrudan etkiler. Bu arastırma, deneysel olarak kod degerlendirme surecindeki uygunsuzlukları ile kod degerlendirme etkisi arasında iliskiyi (paylasılan bilgi, tekrar acılan konular, degerlendirme surecini tamamlamak icin gecen sure, terk edilmis cekme istekleri (PR), degerlendirme yorumlarının sayısı, buyuk olcekli degisikliklerin degerlendirmeye katkısı). kod degerlendirme uygunsuzlukları ve uygunsuzlukların etkileri arasındaki iliski korelasyon tabanlıdır, fakat neden tabanlı bir iliski garanti degildir. Uygunsuzlukların kod degerlendirmeye etkisini sayısal bir sekilde analiz edebilmek icin, Gerrit'ten dort acık kaynak kodlu projesinden (Qt, Eclipse, Wireshark ve LibreOffice) 244,903 PR inceledik. Sonuc olarak, cekme isteklerinde onerme-taraflı (commit) uygunsuzlukların varlıgını kesfettik ve bu uygunsuzlukların degerlendirme-taraflı uygunsuzluklara sebep oldugunu gorduk. Ayrıca degerlendirme asamalarında tekrarlanan bu tur uygunsuzlukların degerlendirme surecinde daha agır is yuklerine sebep oldugunu acıga cıkardık. Bunlara ek olarak, dort proje icin de, pinpon degerlendirmelerin ve buyuk olcekli degisikliklerin sonrasında hatatabanlı konuların tekrar acılmasının daha olası oldugunu gorduk. Uygunsuz degerlendirmelerin tamamlanma surelerinin uygunlara gore daha cok oldugunu fark ettik. Ayrıca, bir PR'deki surec uygunsuzluklarının varlıgı, o cekme talebindeki inceleme yorumlarının sayısını etkiler.
Özet (Çeviri)
Code review is a valuable modern software development practice for identifying potential problems in changesets and improving source code quality in software projects. Developers adhere to specific rules and best practices in an ideal code review process. Deviations from these best practices can potentially lead to unintended consequences. These deviations, also known as code review process smells, affect different parts of the code review process and its outcomes. This research empirically analyzes the correlations between process smells, and the impact of code review process smells (shared knowledge, reopened issues, time to complete review (TTCR), abandoned pull requests (PRs), number or review comments, and contribution of large changeset reviewers). The relationship between smells and their impact is correlation-based, but a causal relationship is not guaranteed because proving such relationships is not straightforward. To quantitatively analyze the impact of smells in the code review process, we investigated 244,903 PRs from four open source software (OSS) projects from Gerrit (Qt, Eclipse, Wireshark, and LibreOffice). As a result, we discovered that the existence of a committers' side smell in a pull request (PR) could lead to the occurrence of reviewers' side smells in the same PR. We also observed that reviewers assigned repeatedly by the same author to review the PR have a heavier review workload. Furthermore, the ping pong reviews and large changesets are most likely to increase the bug reopen ratio. In addition, we noticed that the time to complete review of a smelly PR is likely to be more than time to complete review of nonsmelly PR. Also, the existence of process smells in a PR effect the number of review comments in that pull request.