Uluslararasılaşma derecesi, pazar, inovasyon ve girişimci yönlülüğün KOBİ'lerin ihracat performansına etkisinin incelenmesi
Effects of internationalization degree, market, innovation and entrepreneurship orientation on SMEs export performance
  1. Tez No: 740084
  2. Yazar: HALİS CAN ŞİRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında ihracat faaliyetleri yürüten KOBİ'lerin uluslararasılaşma derecelerinin, pazar yönlülüklerinin, inovasyon yönlülüklerinin ve girişimci yönlülüklerinin üzerindeki etkisinin ölçülmesi ve bu faktörlerin KOBİ'lerin ihracat performansına etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla araştırma verileri, Adana ilinde yerleşik, imalat sektöründe faaliyet gösteren, imalatçı ve ihracatçı KOBİ'lerden çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. 121 kullanılabilir veri istatistiksel paket programdan yararlanılarak analiz edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda, analiz bulguları KOBİ'lerin uluslararasılaşma derecelerinin pazar ve girişimci yönlülükleri üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu gösterirken, inovasyon yönlülükleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilememiştir. Ayrıca KOBİ'lerin pazar, girişimci ve inovasyon yönlülüklerinin KOBİ'lerin ihracat performansı üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to measure the effect of internationalization degree, market orientation, innovation orientation and entrepreneurial orientation of SMEs carrying out export activities and to investigate the effect of these factors on the export performance of SMEs. For this purpose, the research data were collected from the manufacturing and exporter SMEs located in Adana, operating in the manufacturing sector, by online survey method. 121 usable data were analyzed using a statistical package program. As a result of the regression analysis, the findings of the analysis showed that the degree of internationalization of SMEs had a positive and significant effect on their market and entrepreneurial orientation, but it could not be found to have a significant effect on their innovation orientation. In addition, it has been determined that the market, entrepreneurial and innovation orientation of SMEs has a positive and significant effect on the export performance of SMEs.