Yeni pazarlarda uluslararasılaşma süreci; Afrika pazarında bir araştırma
Internationalization process in new markets; a research in the African market
  1. Tez No: 669237
  2. Yazar: TEZER PALACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
Doğanın mükemmel düzeni çok şey öğretir. Yaşamak için sağlıklı olmaya, rakibinden hızlı olmaya, kurnaz olmaya, devamlı arayış içinde olmaya dayalı bir sistemdir doğa. Uluslararası ekonomik ilişkiler de bundan farklı değildir. Ülkelerin en küçük temsilcileri olan firmaların uluslararası alanda boy gösterebilmeleri için sağlıklı bir ekonomik, idari yapıya sahip olmaları ön koşuldur. Hızlı, kurnaz ve arayış içinde olmayan firmalar, bunları sağlayan rakipleri karşısında yenilmeye mahkumdur. Gelişmek için uluslararasılaşma bir zorunluluktur. Yeni pazarlar aramayan, kendine bugün sahip olduğu pazarı yeterli görenler, piyasaya ülke içerisinden veya dışından yeni girecek veya mevcut rakiplerin yenilik hamleleri ve rekabeti karşısında sahip oldukları pazarın ellerinden kaydığını görcektir. Uluslararasılaşmayı tanımlayan tüm modellerde (aşama, davranışsal, süreç, ağ ilişkileri) bilgi; gerek ilk karar, gerekse bir sonraki aşamaya geçiş ve taahhütlerle ilgili kararlarda ana belirleyicidir. Faaliyette bulunulacak pazar ve rekabet koşulları hakkında bilgi eksikliği, belirsizliği, belirsizlik de girişim hakkında karar alma tereddütünü getirmekte ve sonuç olarak girişimciliği ve ticaretin gelişmesini engellemektedir. İçinde bulunduğumuz keskin rekabet ortamında son yıllarda sık sık gündemde olan uluslararası rekabet alanları dikkat çekmektedir. Ekonominin geliştirilmesi suretiyle refahın artırılması için yarış olarak özetlenebilecek bu rekabetin sürdüğü Akdeniz, Ortadoğu, Afrika gibi alanlarının önemli bölümünde Türkiye de yer almaktadır. Son 500 yıldır çeşitli sebeplerle geri kalmış olan Afrika'nın nüfus ve doğal kaynak zenginliği, yaşlanan ve kaynakları tükenen Dünya için her zamankinden büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, önümüzdeki 80 yıl içerisinde 3 kat artması beklenen nüfusu ile Dünya ekonomisinde öne çıkacak Afrika Kıtasının; mevcut durumunu, gelecekle ilgili beklentileri, Kıta içerisindeki rekabetin boyutunu, rekabet aktörlerini, güçlü ve zayıf yanlarını, fırsatları ve tehditleri, potansiyel uluslararasılaşma bölgelerini, ortaya koyarak, firmalarımızın uluslararasılaşma yönünde karar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgiye katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Afrika'nın fırsatlar sunduğu açık bir şekilde ortaya konmakta olup, fırsatın derecesi taşıdığı riskle doğru orantılıdır.
Özet (Çeviri)
The perfect order and harmony in the nature is self instructive. It is a system of survival struggle, which forces to be healthier, faster, smarter than the rivals as well as the search for the opportunities. The international economic relations, is not diffrent at all. Having a healthy functioning economic and management structure for being able to have an exposure in international arena, is the“A”of the alphabet for the companies, which are also the representative of the countries at the minor level. Companies which are not fast, smart and in search, would be the pure loosers agaist their rivals.Internationalization is a“must”for progress. Those which are not looking for additional markets and considers, their“today's markets”are enough, would be loosers against the innovative trials and competitition of their existing or new comer rivals, national or international. Knowledge is the main fixer of all decisions even the initial or the shift decisions to the next level or commitments, in all models defining internationalization process eg; stages, process, behavioral, network. Lack of information regarding the market of activity and conditions of competition causes uncertainity, and uncertainity causes doubt in the decisions for the venture. This close cycle in return, definitely harms entrepreneurship and prevents trade development. In today's fierce competition, the areas of international competition is worth of attention especially in the last decade. Turkey is in the heart of Mediterrenaen, Middle East and Africa areas, of competition, which can be described basically as the race to develop the eceonomy for enhancing the wealth, The rich population and natural resources of Africa, which has stood behind for the last 5 centuries because of various reasons, has become more important then ever, for the aging and resorce exhausting World. This study aims to contribute to the knowledge that Turkish companies need for internationalization decision, by putting forth the existing situation, future expectations, the dimensions and actors of competition, strengths and weaknesses, threats and opportunities as well as potential areas for internationalization, in Africa, which would surely take an important part in the World economy, due to its tripling population in the coming 80 years. Opportunites offered by Africa is no doubt clear, however the grade of opportunity is a direct proportion of the risk it helds.