Pandemi öncesi ve pandemide çocuk polikliniğine başvuran hastalarda anemi, talasemi taşıyıcılığı sıklığı ve vitamin B12, D vitamini, folik asit, demir, çinko eksikliği sıklıklarının geriye dönük olarak değerlendirilmesi
Retrospective study of anemia, thalassemia frequency and vitamin B12, vitamin D, folic acid, iron, zinc deficiency in patients applied to the pediatric clinic during PRE-pandemic and pandemic periods
  1. Tez No: 740094
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM ARSLANHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Demir, kobalt, bakır, iyot, krom, manganez, selenyum, çinko, molibden ve vitaminlerden oluşan mikrobesinlere vücut fonksiyonlarının sağlıklı sürdürülebilmesi için ihtiyaç vardır. Özellikle D vitamini, vitamin B12 ve folik asit gibi organizmanın normal fonsiyonlarını sürdürebilmesi için çok önemli olan vitaminlerin eksiklikleri toplumuzda çok sık görülmektedir. Biz çalışmamızda demir, çinko, D vitamini, vitamin B12 ve folik asit eksikliği sıklıkları ile anemi sıklığını; bunların yaş, cinsiyet ve pandemi öncesi-pandemi dönemi gibi farklılıklara göre değişimini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1 Haziran 2018 - 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında Haseki EAH genel çocuk polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran ve tetkik edilen 1 ay-18 yaş arası tüm hastaların hemogram, D vitamini, vitamin B12, folat ve çinko değerleri retrospektif olarak tarandı. Bulgular: Çalışmaya katılan çocukların %35,6'ında anemi olduğu saptandı. Çocukların %67,2'sinde D vitamini eksikliği, %23,0'ında D vitamini yetersizliği saptanırken; vitamin B12 eksikliğinin %29,1, folat eksikliğinin %2,7, çinko eksikliğinin ise %21,4 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Micronutrients consisting of iron, cobalt, copper, iodine, chromium, manganese, selenium, zinc, molybdenum and vitamins are needed to maintain healthy bodily functions. Deficiencies of vitamins such as vitamin D, vitamin B12 and folic acid, which are very important for the organism to maintain its normal functions, are very common in our society. In our study, we examined the frequency of iron, zinc, vitamin D, vitamin B12 and folic acid deficiency, the frequency of anemia and We examined their changes according to age, gender and pre-pandemic-pandemic period differences. Materials and Methods: Hemogram, vitamin D, vitamin B12, folate and zinc levels of all patients aged 1 month to 18 years who applied to the Haseki EAH general pediatric outpatient clinic and were examined for any reason, between 1 June 2018 and 31 May 2021 scanned retrospectively. Results: It was determined that 35.6% of the children participating in the study had anemia. Vitamin D deficiency was found in 67.2% of the children, and vitamin D insufficiency was found in 23.0% of the children. It was determined that vitamin B12 deficiency was 29.1%, folate deficiency was 2.7%, and zinc deficiency was 21.4% in children.