Rekreasyon alanlarının ve faaliyetlerinin tamamlayıcı konaklama işletmeleri üzerindeki rolü: Sapanca örneği
The role of recreation areas and activities on complementary accommodation businesses: The case of Sapanca
- Tez No: 740100
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Rekreasyon, insanların serbest zamanlarında yenilenmek, rahatlamak ve motivasyonunu sağlamak amacıyla gönüllülük esasıyla gerçekleştirdiği etkinliklerin bütünüdür. Turizm rekreasyonun bir yönünü turizm faaliyetlerinin ise esas temasını oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Sapanca'daki bungalov gibi tamamlayıcı konaklama işletmelerinin tercih edilmesinde rekreasyon alan ve faaliyetlerinin bir rolünün olup olmadığını ortaya koymaktır. Bir diğer amaç ise rekreasyon alan ve faaliyetlerinin Sapanca'daki söz konusu işletmelerin tekrar tercih edilmesi üzerinde rolünün olup olmadığını belirlemektir. Veriler nitel araştırma yönteminden yararlanılarak elde edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Sapanca'daki tamamlayıcı konaklama işletmecileri ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin geçerlik ve güvenilirliliği tespit edildikten sonra nitel içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Sapanca'da tamamlayıcı konaklama işletmesinde konaklayan misafirlerin söz konusu işletmeleri tercih etmelerinin sebepleri arasında en büyük etkenin konum olduğu görülmüştür. Bunun yanında Sapanca'nın doğal güzellikleri, kişilerin yoğun iş temposu ve şehir hayatından uzaklaşmak istemesi, konforlu ve doğa ile iç içe konaklama deneyimi gibi faktörler de tercih sebepleri arasında görülmektedir. Sapanca'daki tamamlayıcı konaklama işletmelerinin tercih edilmelerinde rekreasyon alan ve faaliyetleri rol oynamaktadır. Bununla birlilte işletmenin tekrar tercih edilmesinde rolünün geri planda kaldığı görülmüştür. Kişiler fiziksel aktiviteler yönünden düşünüldüğünde aktivitelerden çok Sapanca'nın doğası ve sakin yapısından dolayı işletmeyi tekrar tercih etmektedir. Uzun süreli konaklamalarda ise fiziksel aktivitelere yönelik rekreasyon ihtiyacı duyulduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, Sapanca daha önceleri günübirlik ziyaret edilen bir destinasyon iken artan konaklama olanakları bireylerin bu ilçede konaklama yapmalarına imkân tanımıştır. Bireylerin Sapanca'da konaklama yapmadan önce gerçekleştirebilecekleri rekreasyon faaliyetleri ve gidilebilecek alanlar hakkında araştırma yaptıkları, dolayısıyla bu hususta yüksek bilince sahip oldukları görülmüştür. Sapanca'daki bungalov gibi işletmelere olan turistik talebin en fazla olduğu dönem ilkbahar-yaz-kış sezonu ve uzun tatil dönemlerinden oluşmaktadır. İnsanların iş yaşamından arta kalan serbest zamanlarında turizm olayına ve rekreasyon aktivitelerine katılmak istemelerinin bu işletmelere olan talebin söz konusu dönemlerde yoğunlaşmasına neden olduğu sonucuna varılmıştır. Öneriler kısmında ise kamuya, özel sektöre ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recreation is the whole of the activities that people perform on a voluntary basis in order to renew, relax and motivate them in their free time. Tourism constitutes one aspect of recreation and the main theme of tourism activities. The aim of this thesis is to reveal whether recreational areas and activities have a role in the preference of complementary accommodation businesses such as bungalows in Sapanca. Another aim is to determine whether recreation areas and activities have a role in re-preferring the mentioned businesses in Sapanca. The data were obtained by using the qualitative research method. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with complementary accommodation operators in Sapanca. After determining the validity and reliability of the obtained data, it was subjected to qualitative content analysis. According to the findings obtained from the research, it has been seen that the biggest factor among the reasons for the guests staying in the complementary accommodation business in Sapanca to prefer these businesses is the location. In addition, factors such as the natural beauties of Sapanca, the intense work pace of people and the desire to get away from the city life, and the experience of comfortable accommodation intertwined with nature are among the reasons for preference. Recreation areas and activities play a role in the preference of complementary accommodation businesses in Sapanca. However, it has been observed that the role of the business in re-preferring remains in the background. When people are considered in terms of physical activities, they prefer the business again due to the nature and calm nature of Sapanca rather than activities. It has been determined that there is a need for recreation for physical activities in long-term stays. When we look at the results of the research, Sapanca was a one-day destination, but increasing accommodation opportunities have allowed individuals to stay in this district. It has been observed that individuals do research on recreational activities and areas they can go to before they stay in Sapanca, so they have a high awareness in this regard. The period when the touristic demand for businesses such as bungalows in Sapanca is the highest consists of the springsummer-winter season and long holiday periods. It has been concluded that people's desire to participate in tourism and recreation activities in their free time left from business life causes the demand for these businesses to intensify in these periods. In the suggestions section, suggestions were made for the public, private sector and researchers.