Oyunculukta duyu belleği çalışmalarının sinirbilimin bulguları ışığında yeniden değerlendirilmesi
Re-evaluation of affective memory exercises in the light of neuroscience evidences
- Tez No: 740116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNSÜR YÜCEİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Konstantin Stanislavski'nin oyuncu eğitiminin ve performansının sistematik egzersizlerle 'içsel' ve 'dışsal' olarak çalışılmasını amaçlayan 'sistem', tiyatro anlayışına ve ilkelerine gerçekçi bir yaklaşım getirmiştir. 'Duyu belleği' çalışmaları, 'sistem'in bilimsel temellere dayanarak oluşturulmuş bir unsurudur. Lee Strasberg'in meydana getirdiği Metot Oyunculuğu ise 'duyu belleği' çalışmalarını temel alarak Stanislavski 'sistem'inin devamı niteliğinde bir yöntemdir. Bu iki oyunculuk kuramcısı, uygulayıcısı ve oyunculuk yöntemi araştırmacısının birbirleriyle etkileşimleri başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok yerinde oyunculuk yaklaşımı anlamında önemli bir değişime sebep olmuştur. Bu tez, dayanağını bilimden alan bu yöntemlerdeki 'duyu belleği' çalışmalarının çağdaş sinirbilim araştırmalarının insan beyni, zihni ve doğasına ilişkin son bulguları ışığında, incelenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Konstantin Stanislavski's 'system', which aims to practice actor training and performance 'internally' and 'externally' through systematic exercises, has brought a realistic approach to the understanding and principles of theater. 'Affective Memory' exercises are an element of the 'system' based on scientific foundations. The Method Acting created by Lee Strasberg, on the other hand, is a continuation of the Stanislavski 'system' based on 'affective memory' exercises. The interaction of these two acting theorists, theatre practitioners and researchers on acting methodologies with each other has caused a significant change in terms of acting approach in many parts of the world, especially in America and Europe. This thesis aims to examine the“affective memory”exercises in these methods, in the light of the latest findings of contemporary neuroscience research on the human brain, mind and nature.