Hacamat uygulamasının sporcularda aerobik kapasite ve toparlanmaya etkisinin araştırılması
The effect of wet cupping on aerobic capacity and recovery in athletes
  1. Tez No: 740122
  2. Yazar: KAKHA SHAMATAVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, hacamat uygulamasının sporcularda aerobik kapasite ve toparlanmaya etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya katılan sporcular (n=30), rastgele örneklem yöntemi ile 10'u egzersiz öncesi hacamat grubu (EÖH) (yaş: 21.20 ± 1.87 yıl; antrenman yaşı: 10.50 ± 2.55 yıl; boy uzunluğu: 176.40 ± 0.54 cm; vücut ağırlığı: 71.23 ± 11.48 kg), 10'u egzersiz sonrası hacamat grubu (ESH) (yaş: 22.90 ± 1.19 yıl; antrenman yaşı: 11.30 ± 1.76 yıl; boy uzunluğu: 179.10 ± .02 cm; vücut ağırlığı: 79.52 ± 10.18 kg) ve 10'u kontrol grubu (KG) (yaş: 20.90 ± 1.44 yıl; antrenman yaşı: 9.80 ± 2.30 yıl; boy uzunluğu 183.50 ± 0.67 cm; vücut ağırlığı: 73.37 ± 8.83 kg) olarak üç farklı gruba ayrılmıştır. Katılımcıların kan laktat, kalp atım hızı, Yoyo-1 ve algılanan zorluk dereceleri (AZD) değerleri ön ve son test olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cupping application on aerobic capacity and recovery in athletes. Athletes (n=30) participating in the study, 10 of them in the pre-exercise cupping group (EMC) (age: 21.20 ± 1.87 years; training age: 10.50 ± 2.55 years; height: 176.40 ± 0.54 cm; body weight: 71.23 ± 11.48 kg), 10 post-exercise cupping group (ESH) (age: 22.90 ± 1.19 years; training age: 11.30 ± 1.76 years; height: 179.10 ± .02 cm; body weight: 79.52 ± 10.18 kg) and Ten of them were divided into three different groups as the control group (KG) (age: 20.90 ± 1.44 years; training age: 9.80 ± 2.30 years; height 183.50 ± 0.67 cm; body weight: 73.37 ± 8.83 kg). Participants' blood lactate, heart rate, Yoyo-1 and perceived difficulty levels (AZD) values were determined as pre-test and post-test. SPSS 24 package program was used in the statistical analysis of the study.