Poultry manure biochar produced under different temperatures and mycorrhiza inoculation effects on maize growth and nutrient uptake
Farklı sıcaklıklarda üretilen hayvan gübresi, biyoçar ve mikoriza aşılamasının mısır bitkisi ve besin elementi alımı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 740136
  2. Yazar: HAZHA HASSAN AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IBRAHİM ORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kanatlı gübresinin tarımsal üretimde toprak geliştirici/gübre olarak doğrudan uygulanması sonucu, toprak ve çevre kirliliğine olmaktadır. Kanatlı gübresini biyoçar olarak tarım alanlarında kullanmak toprak verimliliği ve bitki büyümesini artırmak için iyi bir tarımsal strateji olarak görülmektedir. Çalışmada farklı sıcaklıklarda (200 °C, 400 °C ve 600 °C) üretilen kanatlı gübresi biyoçarı'nın dört farklı dozda (0 %, 0.5 %, 1 %, ve 2 %) ve mikoriza (Glomus Clarium) aşılamasının mısır bitkisi gelişimi ve besin elementleri alımını araştırmak için gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları 600 °C´de üretilen biyoçar ve mikoriza uygulamasının mikorizasız uygulamalara kıyasla toprakta, toplam C , organik karbon ve N konsantrasyonu ile bitkinin yeşil aksam , P, Zn ve kök N ve Zn konsantrasyonları ile karbon alımı ve CO2 fiksasyonunu arttırdığı görülmektedir. 600 °C´de üretilen biyoçar ile mikoriza uygulamaları mikorizasız saksılara kıyasla yeşil aksam kuru madde verimi ile toplam kuru madde verimini arttırmakta olup, bitki kök uzunluğu ve yüzey alnını da arttırmaktadır. Bununla birlikte, AMF aşılaması ile 400 °C üretilen biyoçar, mikoriza kök enfeksiyonu oranının, fotosentez aktivitesini, mikoriza spor sayımı ve kök P, ve K konsantrasyonlarını ve toprakta fosfor konsantrasyonu arttırdı. Genel olarak, 600 °C'de pirolize edilmiş kanatlı gübresi biyoçarın'ın ve mikoriza aşılaması altında % 2 dozunun uygulanması, toprakta besin elementleri yarayışlılığını, mısır bitkisinin besin elementleri alımını ve gelişimini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Direct application of poultry manure as a soil amendment/fertilizer material in agricultural production has a negative impact on soil contamination and environmental concerns. Managing poultry manure as biochar under pyrolysis conditions is a good strategy for utilizing in agricultural lands and to boost plant growth. The research experiment was conducted to use poultry manure biochar pyrolyzed at different temperatures (200 °C, 400 °C, and 600 °C) and in different doses (0 %, 0.5 %, 1 % and 2 %) with and without mycorrhiza (Glomus Clarium) inoculation's effects on maize plant growth, nutrient uptake and carbon fixation. The results indicated that biochar pyrolyzed at 600 °C degree and mycorrhizal inoculation increased shoot dry weight (SDW) and total dry weight (TDW), root length and, soil nitrogen concentration, organic carbon concentration, total carbon concentration and shoot, P, C, Zn concentrations, total carbon content and CO2 fixation and root N and Zn on maize plant compared to non-mycorrhiza inoculation. Nonetheless, biochar pyrolyzed at 400 °C degree with mycorrhizal inoculation increased root colonization and photosynthesis rates, mycorrhiza spore count and root P, and K concentrations, and P concentration in soil. Generally, under mycorrhizal inoculation, at 600 °C pyrolyzed 2 % of poultry manure biochar application improved soil nutrients availability and increased maize plant nutrients uptake and growth.