Son dönem Osmanlı düşüncesinde halk-aydın anlaşmazlığı problemi
The problem of the people-intellectual conflict in recent Ottoman thought
  1. Tez No: 740152
  2. Yazar: FATMA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAPKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tanzimat sonrası dönemde Batı'ya yönelişin etkisiyle eğitim, ticaret, siyaset, hukuk, ahlak gibi pek çok alanda değişim söz konusu olmuştur. Bu dönemde Doğu ve Batı medeniyetlerinin dünya görüşleri birbiri ile yakınlaşmış ve bu iki farklı medeniyet muhtelif konularda alışveriş/etkileşim içinde bulunmuştur. Özellikle Tanzimat'tan sonra Batı'nın fikrî gelişmelerinin Osmanlı Devleti'ne aktarılmasında büyük rol oynayan ve Devletin kurtuluşunun Batılılaşma ile mümkün olacağına inanan aydınlar, en fazla etkileşimi oluşturan grup olmuştur. Bu açıdan sözü edilen dönemde geleneksel yapının temsilcisi ve taşıyıcısı olan halk ile bu yeni yapıyı benimseyen aydın kesim arasında anlaşmazlıklar oluşmaya başlamıştır. Bu anlaşmazlıklar da bir problem olarak düşünceye yansımıştır. Çalışmamızda bu problemin temel kavramlarını, konularını, dayanak noktalarını ortaya koymayı amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
The Post-Tanzimat period, there have been changes in many fields such as education, trade, politics, law and morality with the effect of tending to the West. In this period, the worldwiews of Eastern and Western civilizations converged with each other and these two different civilizations exchanged/interacted on various subjects. Intellectuals, who played a major role in conveying the intellectual developments of the West to the Ottoman Empire, especially after the Tanzimat, and who believed that the salvation of the State would be a solution through Westernization, were the group that formed the most interaction. In this respect, disagreements began to form between the people, who were the representatives and bearers of the traditional structure in the aforementioned period, and the intellectual section that adopted this new structure. These disagreements are also reflected in the thought as a problem. In our study, we aim to reveal the basic concepts, issues and baselines of this problem.