Türkiye'de Kürtçülük hareketi ve Kırk Dokuzlar davası
Kurdism movement in Turkey and case of the Forty-Nines
  1. Tez No: 722472
  2. Yazar: ONUR ECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osmanlı'nın son dönemlerinden itibaren Türkiye, zaman içerisinde artan bir şekilde birtakım fikri ve siyasi hareketlerle karşı karşıya kalmıştır. Bu hareketlerden bir tanesi de Kürtçülüktür. Kürtçülük ilk olarak aşiretler ve şeyhler öncülüğünde ortaya çıkmıştır. Daha sonraki süreçte aydın kimseler de Kürtçülüğe dâhil olmuşlardır. Bunun miladını Kırk Dokuzlar Davası teşkil etmektedir. Kırk Dokuzlar Davası Kürtçü hareketler içerisinde aşiret ve dini yapıların egemen olmadığı ilk hareket olma özelliği taşımaktadır. Kırk Dokuzlar Davasında yer alan kimseler aydın kişilerden oluşmaktadır. Bu aydın kimselerin çabaları Kürtçülük düşüncesinin geniş halk kitlelerine ulaşmasına neden olmuş ve ilerleyen süreçte siyasal Kürtçülüğün kaynağını teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
As of Ottoman Empire last periods Turkey had forced increasing some intellectual and political movement. One of them is Kurdism. At firt Kurdism emerged led by tribes and sheikhs. After that intellectual people got involved Kurdism. Its anniversary consist of“Kırk Dokuzlar Davası”. Forty-Nines Case is only thing which tribes and sheikhs are not dominated in Kurdism. Forty-Nines Case 's members are intellectual people. These intellectual people made Kurdism spread large mass of people and after that Forty-Nines Case being resource of political Kurdism.