Molecular study and bacteriological characteristics of escherichia coli isolated from burn patients
Yanık hastalarından izole edilen escherıchıa colı'nin moleküler çalışması ve bakteriyolojik özellikleri
  1. Tez No: 740157
  2. Yazar: IMAN ABDULQADER YOUNIS AL SARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Halihazırda kullanılan antibiyotiklere dirençli bakteriler, ciddi bir küresel sağlık sorunu olarak ortaya çıkmakta ve yanık hastalarında uğraşılması gereken temel konulardan biri haline gelmektedir. Antimikrobiyal tedavideki önemli gelişmelere rağmen, yanık hastalarında enfeksiyona bağlı ölüm riski nispeten yüksek olmaya devam etmektedir. Bu nedenle yanık hastalarında enfeksiyona neden olan bakterileri belirlemek ve karakterize etmek çok önemlidir. Yanık yaraları genellikle Escherichia coli ile ilişkilidir. Bu nedenle yanık yaralarında E. coli'nin karakterizasyonu farklı komplikasyonlara neden olma kapasitesi nedeniyle kritiktir ve çalışmada araştırılması amaçlanmıştır. 1/03/2021 - 10/10/2021 tarihleri arasında Duhok'ta bulunan iki hastaneden (Azadi Hospital & Duhok Burn Hospital) toplam 147 klinik örnekler hastalardan alınmıştır. Vitek-2 sistemi, numunelerdeki bakteri profillerinin tanımlanmasının yanı sıra duyarlılıklarını araştırmak için kullanıldı. Ayrıca DNA izolasyonu yapıldıktan sonra PCR tekniği kullanılarak izolatlardaki E. coli genotiplemesi belirlendi. 147 örneğin %17'sinin (25 örnek) E. coli için pozitif olduğu belirlendi. E. coli-pozitif örneklerin tamamının sefalotin, sefradin, piperasilin ve rifampine dirençli olduğu bulundu. Amoksisilin+klavulanik asit ve ampisilin için oran %96 iken, amikasin ve sefotaksim için bu oran %92 olarak bulundu. E. coli gibi çoklu ilaca dirençli bakteriler, klinik uygulamalar için ana zorluklardan biridir ve karakterizasyonu, uygun bir tedavi stratejisinin geliştirilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Etkili tıbbın geliştirilmesi, ölüm oranını düşürürken hastanın yaşam kalitesini iyileştirecektir. Sonuç olarak, araştırmamız faydalıdır ve bilgi birikimine katkıda bulunur. Çalışmamızın temel zayıflığı küçük bir örneklem büyüklüğünün kullanılması olduğundan, çalışmayı daha büyük popülasyonlarla tekrarlamak faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Bacteria with resistance to the currently used antibiotics used are emerging as a serious global health problem and one of the main issues to be dealt with in burn patients. Despite significant advances in antimicrobial treatment, the risk of infection-related death in burn patients remains relatively high. Therefore, it is critical to identify and characterize the bacteria that cause infection in burn patients. Burn wounds are commonly associated with Escherichia coli. Therefore, the characterization of E. coli in burn wounds is critical due to having the capacity to cause different complications and aimed to investigate in the study. A total of 147 clinical samples were collected from two hospitals (Azadi Hospital & Duhok Burn Hospital) in Duhok, and taken from the patients in the period between 1/03/2021 to 10/10/2021. The Vitek-2 system was used to explore the identification of bacterial profiles in the samples as well as their susceptibility. Furtherly, the Identification of E. coli in the isolates was determined using the PCR technique after performing DNA isolation. 17% (25 samples) out of 147 samples were identified to be positive for E. coli. All of the E. coli-positive samples were found to be resistant to cephalothin, cephradine, piperacillin, and rifampin. The rate for amoxicillin+clavulanic acid and ampicillin was 96%, this ratio was found to be 92% for amikacin and cefotaxime. The multidrug-resistant bacterium like E. coli is one of the main challenges for clinical applications, and its characterization has vital importance in terms of the development of a proper treatment strategy. The development of an effective medicine will improve the patient's quality of life while lowering the mortality rate. As a result, our research is beneficial and adds to the body of knowledge. It would be beneficial to replicate the study with bigger populations, as our study's main weakness is the use of a small sample size