Molecular, bacteriological, and biochemical study for lasb and apra gene in pseudomonas aeruginosa bacteria
Pseudomonas aerugınosa bakterilerinde lasb ve apra geni için moleküler ,bakteriyolojik, ve biyokimyasal çalışması
  1. Tez No: 858208
  2. Yazar: AHMED ABULHUSSEIN HILO HILO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULAMEER JASIM MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pseudomonas aeruginosa çok çeşitli klinik hastalıklarda önemli bir rol oynar ve aynı zamanda en yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı daha dirençli hale gelmektedir. Sonuç olarak bu araştırmanın amacı Pseudomonas aeruginosa'da proteaz genlerinin dağılımını araştırmaktı. Kendi ortamlarından tanımlanmış 225 farklı P. aeruginosa suşu bulunmaktadır. Yanıklar, idrar, kan, yaralar ve kulaklar dahil olmak üzere birçok hastalık vakasından örnekler toplanmıştır. İzolatlar bir dizi biyokimyasal test kullanılarak tanımlandı ve son teşhis testi, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanılarak 16SrRNA geninin genotipik tanımlanmasını içeriyordu. Tanımlamanın ardından toplam 58 izolatın P. aeruginosa açısından pozitif olduğu belirlenmiştir. Bu 58 izolatın 11'i yanık, 13'ü yara, 20'si kulak ve 14'ü idrar yolu enfeksiyonlarından oluşmuştur. Antibiyotik duyarlılık testi yedi farklı antibiyotik üzerinde disk difüzyon yöntemi kullanılarak yapıldı. Sonuçlar izolatların çoğunun Rifambine %69 oranında dirençli olduğunu gösterdi. Ayrıca bu izolatlar Amoksisilin (%67), Norofloksasin (%55), Amikasin (%43), Naldiksik asit (%38), Sefaleksin (%14) ve Seftriakson (%9)'a karşı da yüksek direnç göstermiştir. P. aeruginosa'da proteaz üretiminden sorumlu bazı genlerin genotipik tespiti, elastaz (lasB) ve alkalin proteaz (aprA) içeren (PCR) ile araştırılmıştır. Sonuçlar izolatların 45/58'inin (%78) lasB genini barındırdığını, 41/58'inin (%71) aprA pozitif olduğunu ortaya çıkardı. Son olarak, incelenen Pseudomonas aeruginosa bakterisi izolatlarının, gen tipine, izolatın kaynağına veya bu izolatların genetik varyasyonuna bağlı olarak direnç ve antibiyotiklere duyarlılık açısından farklılık gösterdiği sonucuna vardık. Ayrıca bakteri izolatlarının çoğunluğunun çalışılan antibiyotiklere karşı direncinin, birden fazla antibiyotiğe dirençli olmaları olduğu da gösterilmiştir. Dolayısıyla bu izolatlar aynı zamanda çoklu dirençlidir. Genetik analiz sonuçları, aprA ve lasB genlerinin, incelenen bu izolatlar için tanısal genler olduğunu ve bu bakterilerin direnç özelliklerinden sorumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa plays an essential role in a broad range of clinical illnesses, and it is also becoming more resistant to the antibiotics that are most widely used. As a result, the purpose of this research was to investigate the distribution of protease genes in Pseudomonas aeruginosa. There have been 225 distinct P. aeruginosa strains identified from their respective environments. Samples were collected from multiple disease cases, including burns, urine, blood, wounds, and ears. The isolates were identified using a series of biochemical tests, and the final diagnostic test included genotypic identification of the 16SrRNA gene through the use of polymerase chain reaction (PCR). After being identified, a total of 58 isolates were found to be positive for P. aeruginosa. These 58 isolates comprised 11 from the burn, 13 from the wound, 20 from the ear, and 14 from urinary tract infections. The antibiotic susceptibility test was carried out using the disc diffusion method on seven different antibiotics. The results showed that the majority of the isolates were resistant to Rifambin by a factor of 69%. Additionally, these isolates exhibited high resistance to Amoxicillin (67%), Norofloxacin (55%), Amikacin (43%), Naldixic acid (38%) ,Cephalexin (14 %) and Ceftriaxon (9%). Genotypic detection of some genes responsible for ‎protease ‎production ‎in P. aeruginosa was investigated by ‎‎(PCR) which included elastase (lasB) and alkaline protease ‎‎(aprA). The results revealed that 45/58 (78%) ‎isolates were harbor lasB gene while 41/58 (71%) were positive for‎ aprA. Finally, we conclude that the studied isolates of Pseudomonas aeruginosa bacteria differ in their resistance and sensitivity to antibiotics depending on the type of gene, the source of the isolate, or the genetic variation of these isolates.It was also shown that the resistance of the majority of bacterial isolates to the studied antibiotics is that they are resistant to more than one type of antibiotic. Therefore, these isolates are also multiresistant.The results of genetic analysis showed that the aprA and lasB genes are diagnostic genes for these studied isolates and are responsible for the resistance characteristics of these bacteria.