Bacteriological and molecular characterization of klebsiella pneumoniae isolated from urinary tract infections
İdrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen klebsiella pneumoniae'nin bakteriyolojik ve moleküler karakterizasyonu
  1. Tez No: 740158
  2. Yazar: BANGEEN HASAN HUSSEIN ALATROSHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Klebsiella pneumoniae, göz ve cilt enfeksiyonu, solunum yolu ve idrar yolu enfeksiyonları gibi çok sayıda enfeksiyonun nedeni olan, yüksek oranda uyarlanabilir Gram negatif bir bakteridir. Konağın savunması tehlikeye girdiğinde çeşitli dokularda akut ve kronik enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle yanık mağdurları ve kistik fibroz (CF) hastaları için tehlikelidir. Nozokomiyal patojenler için antibiyotik tedavisi, K. pneumoniae'nin çoklu antimikrobiyal direnç mekanizmaları nedeniyle karmaşıktır. Bulaşıcı hastalıklara sıklıkla K. pneumoniae neden olur. Çoklu ilaç direnci (MDR), MDRK pneumoniae prevalansının yüksek olması nedeniyle antimikrobiyal tedavi için önemli bir sorundur. Ek olarak, patojenin popülasyonu hakkında bilgi eksikliği, K. pneumoniae enfeksiyonlarının yayılmasını durdurmayı zorlaştırır. Gelişmiş suş karakterizasyonu ve filogenetik analiz ile K. pneumoniae'nin izlenmesi için hızlı bir tahlil geliştirilebilir, bu da patojenin epidemiyolojisini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışmada 170 klinik bakteri izolatından toplam 27 pozitif K. pneumonia izolatı izole edilmiştir. Çoğu 10-70 yaş arası (erkek ve kadın) hastalardan toplandı ve esas olarak Irak'taki Azadi Hastanesi ve Duhok Yanık Hastanesi'nden elde edildi. Bu çalışmanın sonuçları, K. pneumoniae'nin en yüksek direncinin sefazoline %100, sefradine %100, piperasiline %100 ve amoksisilin + klavulanik asit, ampisilin ve rifampine %96, geri kalanının ise %96 olduğunu ortaya koymuştur. Antibiyotiklerin direnç yüzdesi amikasin için %92, sefotaksim için %92, seftriakson için %88, sulfametoksazol + trimetoprim için %88, siprofloksasin için %60 ve doksisiklin için %52 olarak bulunmuştur. K. pneumoniae'nın çalışılan antibiyotiklere karşı en yüksek duyarlılığı %96 ile imipeneme, %84 ile tetrasikline ve %80 ile gentamisin'e karşı iken, geri kalan antibiyotikler için duyarlılık yüzdesi %50'nin altındadır. K. pneumoniae izolatlarının çoğu, çok çeşitli antibiyotiğe direnç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae is a highly adaptable Gram-negative bacterium that are the reason of numerous infections such as eye and skin infection, respiratory tract, and urinary tract infections (UTIs). It can cause acute and chronic infections in a variety of tissues when the host's defenses are compromised. It is especially dangerous for burn victims and cystic fibrosis (CF) patients. Antibiotic treatment for nosocomial pathogens is complicated by K. pneumoniae's multiple mechanisms of antimicrobial resistance. Infectious diseases are frequently caused by K. pneumoniae. Multidrug resistance (MDR) K pneumoniae is a major problem for antimicrobial therapy due to the high prevalence of MDR-K pneumoniae. In addition, a lack of knowledge about the pathogen's population makes it hard to stop the spread of K. pneumoniae infections. A rapid assay for monitoring K. pneumoniae could be developed with improved strain characterization and phylogenetic analysis, which will help us better understand the pathogen's epidemiology. In this study, a total of 27 positive K. pneumonia isolates were isolated from 170 clinical bacterial isolates during the study. Most of them were collected from patients aged between 10-70 years old (male and female) and were mainly obtained from Azadi Hospital and Duhok Burn Hospital, Iraq. The results of the present study revealed that the highest resistance of K. pneumoniae was against cephalothin by 100%, cephradine by 100%, piperacillin by 100%, and for amoxicillin + clavulanic acid, ampicillin, and rifampin by 96%, while the rest of the antibiotics, the resistance percentage was 92% for amikacin, 92% for cefotaxime, 88% ceftriaxone, 88% for sulfamethoxazole + trimethoprim, 60% ciprofloxacin, and 52% doxycycline. The highest sensitivity of K. pneumoniae to the studied antibiotics was against imipenem by 96%, tetracycline by 84%, and gentamicin by 80% while for the rest of the antibiotics, the sensitivity percentage were lower than 50%. Most of the K. pneumoniae isolates demonstrated resistance to a wide range of antibiotic