Laparoskopik kolesistektomi öncesi ultrasonografi ile intraoperatif teknik zorlukların değerlendirilmesi
Evaluation of intraoperative technical difficulties before laporoscopic cholecystectomy by using ultrasonography.
- Tez No: 740159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ HASDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Şengül S. Laparoskopik kolesistektomi öncesi ultrasonografi ile intraoperatif teknik zorlukların değerlendirilmesi S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2011.: Safra kesesi taşı ve eşlik eden kolesistitit toplumda oldukça sık karşılaşılan safra yollarına ait patolojilerdir. Daha az mortalite ve morbidite, kısa hastanede kalış süresi, daha az iş gücü kaybı ve iyi kozmetik sonuçlar nedeniyle laparoskopik kolesistektomi safra taşlarının tedavisinde altın standarttır. Bu çalışma laparoskopik kolesistektomi sırasında karşılaşılabilecek teknik zorlukları belirlemek ve açık cerrahiye dönme riski bulunan hastaları saptamak amacıyla yapılmıştır. Ağustos 2010 Ocak 2011 tarihleri arasında 1. Genel Cerrahi Kliniği'nde safra kesesi taşı nedeniyle opere edilen 57 hasta preoperatif dönemde ultrasonografi ile değerlendirildi. Safra kesesinde taş sayısı ve çapı, safra kesesi duvar kalınlığı, safra kesesi volümü, ejeksiyon fraksiyonu, safra kesesinde çamur varlığı, perivezikal mayi ve koledok çapı değerlendirildi. Laparoskopik cerrahi yöntem beş değişik aşamada değerlendirildi ve cerrah tarafından ayrı ayrı skorlandı. Laparoskopik kolesistektominin beş basamağındaki zorluk derecesi horizontal Visual Analog Skorlama (VAS) kaydedildi. Cerrahi sonrası skorlar ile preoperatif yapılan ultrasonografi sonuçları istatiksel olarak karşılaştırıldı. Hastaların 46'sı kadın (%80.7), 11'i erkek (%19,3), yaş aralığı 24-80 ortalaması 50.45 idi. Safra kesesi duvar kalınlığı 14 hastada (%24,6) 3 mm'nin üzerinde tespit edildi. Safra kesesi ejeksiyon fraksiyonu 20 hastada (%35,1) yetersiz ve 8 hastada (%14) safra kesesinde çamur varlığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şengül S. Evaluation of intraoperative technical difficulties before laporoscopic cholecystectomy by using ultrasonography. Health Ministry, Ankara Dışkapı YB Training and Research Hospital Dept. of General Surgery, MD thesis, Ankara, Turkey 2011. Cholelithiasis and accompanying cholecystitis are commonly encountered bili pathologies. Because of decreased mortality and morbidite, shortened length of hospital stay, lesser leave absence from work and good cosmetic results, laporoscopic cholecystectomy is the golden standard in treatment of cholelithiasis. The aim of this study is to determine the technical difficulties faced in laporoscopic cholecystectomy and identify the patients those have the risk to conversion to open surgery. From Agust 2010 to June 2011 in 1. General Surgery Department a total of 57 patients with cholethiasis were evaluated by ultrasonography in preoperative term. The number of gallstones, the stone maximum size, gallbladder wall thickness, gallbladder volume, ejection fraction, the absence of gallbladder sludge, pericholecystic effusion and common bilier duct size were evaluated. Laporoscopic surgery method were evaluated in five different level and surgeon scored them. Diffuculty level of laporoscopic cholecystectomy recorded by horizontal visual analog scala (VAS). Scalas after the surgery and preoperative ultrasonography results were compared statistically. 46 of the patients were female (80.7%) and 11 of them were male (19.3%) and age range was 24-80 and mean age was 50.45. Gallbladder wall thickness was found to be larger than 3 mm in 14 patients (24.6%). Gallbladder ejection fraction was found to be insufficient in 20 patients (35.1%) and in 8 patients (14%) had gallbladder sludge.