Meme kanserli kadınlara uygulanan hemşire liderliğinde bakım programının yaşam kalitesine etkisi
The effect of nurse-LED care program on quality of life in women with breast cancer
- Tez No: 740169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ZORBA BAHÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, meme kanserli kadınlara uygulanan hemşire liderliğinde bakım programının yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu araştırma tek kör, paralel grup, randomize kontrollü bir müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırma, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi-III Kliniği'nde meme cerrahisi olmak için gelen kadınlar ile Ocak- Mayıs 2022 tarihleri arasında tedavi almak için gelen ve dahil edilme kriterlerine uyan 42 meme kanserli kadın ile yürütüldü. Müdahale (n=21) ve kontrol (n=21) gruplarına meme kanserli kadınlar rastgele atandı. Araştırmada blok randomizasyon yöntemi kullanıldı. Müdahale grubuna sekiz hafta boyunca hemşire liderliğinde bakım programı uygulandı. Kontrol grubuna ise rutin tedavi ve bakım dışında herhangi bir girişimde bulunulmadı. Araştırmanın verileri; meme kanserli kadınların sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özelliklerini içeren Tanıtıcı Bilgi Formu, EORTC-QLQ-C30 (version 3.0) Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson ki-kare, bağımsız gruplarda t-test, bağımlı gruplarda t-test ve Mixed ANOVA (Repeated Measures with between subjects factor) testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the effect of the nurse-led care program applied to women with breast cancer on the quality of life. This study was carried out as a single-blind, parallel group, randomized controlled intervention study. The study was conducted with women who applied to the Izmir Provincial Health Directorate Bozyaka Training and Research Hospital General Surgery-III Clinic for breast surgery and 42 women with breast cancer who came for treatment between January and May 2022, and met the inclusion criteria. Women with breast cancer were randomly assigned to the intervention (n=21) and control (n=21) groups. The block randomization method was used in the study. The intervention group received a nurse-led care program for eight weeks. No intervention was made in the control group except for routine treatment and care. The data of the study were collected with the Introductory Information Form which include the socio-demographic and disease-related characteristics of women with breast cancer, and EORTC-QLQ-C30 (version 3.0) Quality of Life Scale. Descriptive statistics, Pearson chi-square, independent samples t-test, paired samples t-test, and Mixed ANOVA (Repeated Measures with between subjects factor) test were used in the analysis of the data obtained in the study.