Suriyeli kadınlara uygulanan hemşire navigasyon programının meme kanseri tarama davranışlarına yönelik sağlık inançları, mamografi öz etkililikleri ve meme kanseri korkuları üzerine etkisi
The effect of nurses navigation program applied to syrian women on health beliefs about breast cancer screening behaviors, mamography self-efficacy and breast cancer fears
  1. Tez No: 741096
  2. Yazar: TUBA YILMAZ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, Suriyeli kadınlara uygulanan hemşire navigasyon programının meme kanseri tarama davranışlarına yönelik sağlık inançları, mamografi öz-etkililikleri ve meme kanseri korkuları üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Tek kör randomize ön test-son test kontrol gruplu deneysel araştırma ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilen bu araştırma İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde 75 deney ve 75 kontrol grubu olmak üzere toplam 150 Suriyeli kadın ile Haziran- Ekim 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Sağlık İnanç Modeli Ölçeği, Mamografi Öz-Etkililik Ölçeği, Champion Meme Kanseri Korku Ölçeği, Kendi Kendine Meme Muayenesi Kontrol Listesi Formu, Eğitim Sonrası Tarama Davranışı İzlem Formu, Kendi Kendine Meme Muayenesi Takvimi ve Telefon Görüşme Formu ile toplanmıştır. Araştırma için gerekli olan etik kurul izni ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verileri SPSS programı ile değerlendirilirken; yüzdelik, ortalama, standart sapma ve ortanca, Ki-kare, Fisher's Exact, McNemar testi, Wilcoxon, Cochran's Q testi, Friedman testi, Mann-Whitney U ve Bağımsız iki örnek t testi kullanılmıştır. Ararştımanın NCT049663770 numarası ile Clinical Trials kaydı bulunmaktadır. Deney grubunun yaş ortalaması 48.97±5.8 yıl ve %90.7'si evli olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the nurse navigation program applied to Syrian women on their health beliefs about breast cancer screening behaviors, their mammography self-efficacy and breast cancer fears. This research, which was carried out in accordance with the experimental research principles with a single-blind randomized pre-test-post-test control group, was conducted between June and October 2021 with a total of 150 Syrian women, 75 in the experimental group and 75 in the control group, in Sultanbeyli district of Istanbul. As data collection tools;“Descriptive Questionnaire”,“Health Belief Model Scale”,“Mammography Self-Efficacy Scale”,“Champion Breast Cancer Fear Scale”,“Breast Self-Examination Checklist Form”,“Post-Training Screening Behavior Follow-Up Form”,“Breast Self-Examination Schedule”and“Telephone Interview Form”were used. Ethics committee permission and institutional permissions required for the research were obtained. While evaluating the research data with the SPSS program; percentile, mean, standard deviation and median, Chi-square, Fisher's Exact, McNemar test, Wilcoxon, Cochran's Q test, Friedman test, Mann-Whitney U and Independent two-sample t-test were used. The study has a Clinical Trials registry with the number NCT049663770. The mean age of the experimental group was 48.97±5.8 years and 90.7% of them were married.