Menopoz dönemindeki kadınlara uygulanan motivasyonel görüşme tekniğinin kadınların meme ve serviks kanseri taramalarına katılma durumlarına etkisi
Motivational interviewing technique applied to women in the menopause periodimpact on women's participation in breast and cervical cancer screening
- Tez No: 869345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Araştırma, menopoz dönemindeki kadınlara uygulanan motivasyonel görüşme tekniğinin kadınların meme ve serviks kanserine yönelik sağlık inançları ile taramaya katılma durumlarına olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem:Yarı deneysel olan bu çalışma, 29 Haziran 2022-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Kütahya ilinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde araştırma kriterlerini karşılayan 100 kadın (Müdahale:50, Kontrol:50) ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak;“Veri Toplama Formu”,“Meme Kanseri ve KKMM, KMM ve Mamografi ile Serviks Kanseri ve Smear Testi ile İlgili Farkındalık Düzeyleri”,“Meme Kanseri Taramalarında Champion'un Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”,“Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”,“Değişim Aşamaları Formu, ”İzlem Form“ ve ”Görüşme Sonrası Memnuniyet Değerlendirme Formu" kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, median, Student's T Testi, Pearson Korelasyon Testi, Ki Kare Testi ve Fisher'in Kesin Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of motivational interviewing technique applied to menopausal women on women's health beliefs about breast and cervical cancer and their participation in screening. Materials and Method: This quasi-experimental study was conducted with 100 women (Intervention: 50, Control: 50) who met the research criteria in family health centers in Kütahya between 29 June 2022 and 17 September 2023. As data collection tools;“Data Collection Form”,“Awareness Levels Related to Breast Cancer and MMR, MMR and Mammography, Cervical Cancer and Smear Test”,“Champion's Health Belief Model Scale for Breast Cancer Screening”,“Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Model Scale”,“Stages of Change Form, ”Follow-up Form“ and ”Post-Interview Satisfaction Evaluation Form" were used. Number, percentage, mean, standard deviation, median, Student's T Test, Pearson Correlation Test, Chi-Square Test and Fisher's Exact Test were used to evaluate the data.